+38(050)6630132 businesswoman.if@gmail.com

Жінки – ключ до миру. Вони мають бути почуті та побачені

Жінки – ключ до миру. Вони мають бути почуті та побачені

Еріка Квапілова – голова офісу ООН Жінки в Україні

Жінки були виключені із миротворчих процесів упродовж всієї історії людства.

20 років тому було зроблено дуже важливий крок на шляху до їх повноцінної участі в цих процесах, коли 31 жовтня 2000 року Рада Безпеки ООН підписала Резолюцію 1325 “Жінки, мир, безпека”.

Її ключовим закликом є обов’язкове, постійне та цілеспрямоване включення жінок до всіх аспектів мирних процесів.  

З моменту прийняття Резолюції значно збільшилась кількість жінок та жіночих груп у перемовинах, які виконують роль офіційних посередників або підписантів, а також почастішало вживання гендерно-чутливої мови у мирних угодах. Втім, прогрес відбувається надто повільно. 

Присутність жінок за столом мирних перемовин підвищує їхню ефективність та посилює відповідальність за виконання угод.

Статистичні дані свідчать про те, що участь жінок у перемовинах на 20% збільшує ймовірність укладення мирної угоди тривалістю щонайменше у два роки, та на 35% – такої, яка триватиме понад 15 років.

Коли жінки беруть участь у протестах, ті зазвичай лишаються мирними.

За прикладами далеко ходити не потрібно: прямо зараз у Білорусі, саме жінки очолюють мирний протест у відповідь на свавілля з боку влади.

Жінки очолювали маргіналізовані групи у Чилі, Лівані та Судані, просуваючи там соціальні зміни та сприяючи переходу до миру.

В Україні жінки брали активну участь в акціях протесту на Майдані нарівні з чоловіками.

Наразі вони продовжують робити свій внесок, зокрема, у вирішення конфлікту на сході країни, а також беруть участь у міжнародних миротворчих операціях, співпрацюючи з поліцією та військовими контингентами за кордоном.

У Збройних Силах України проходять службу понад 29 тисяч жінок-військових, що складає 14% від загальної кількості боєздатного військового персоналу, а близько 15 тисяч жінок мають статус учасника бойових дій.   

Жінки також розширюють права і можливості інших жінок, які стикаються із множинною дискримінацією через конфлікт. Результатом такої роботи став план дій щодо реалізації Стратегії інтеграції внутрішньо переміщених осіб.

Розширення можливостей жінок у постраждалих від конфлікту громадах призводить до швидшого економічного відновлення та зменшення рівня бідності.

Зазвичай жінки першими реагують на проблеми у громадах, а також більш націлені на відновлення миру після фізичних, соціальних, економічних та психологічних збитків, що спричинені конфліктом, та відбудову громад.

Ми знаємо що мирні перемовини за повноцінної участі жінок є успішнішими, але історично ті майже не представлені в миротворчих процесах: за останні тридцять років лише 6% медіаторів, 6% підписантів і 13% учасників перемовин були жінками.

Навіть сьогодні, незважаючи на свій внесок, вони все ще недостатньо представлені в політичних процесах і перемовинах, а подекуди взагалі залишаються осторонь.

Мирні процеси в Україні тривають, а участі жінок у них суттєво бракує. Так, лише 2 жінки входять у склад української делегації в Тристоронній контактній групі з мирного врегулювання ситуації на Донбасі.

Варто також наголосити, що важливою є не лише повноцінна участь, але й лідерство жінок у миротворчих процесах.

За 30 років представництво жінок в українському парламенті зросло до 21%. Але цього недостатньо: жінки очолюють 3 з 23 парламентських комітетів; така ж кількість жінок працює в Кабінеті Міністрів, що становить 17% його складу, і лише одна жінка очолює державну обласну адміністрацію, котрих в Україні 24.

Гендерні квоти могли б змінити ситуацію на краще, про що свідчить досвід країн, які постраждали від конфліктів.

Результатом цілеспрямованого включення жінок у мирні перемовини стає тривалий сталий мир.

Досвід та експертиза жінок роблять мирні процеси більш легітимними та можуть допомогти запобігти подальшому погіршенню ситуації в державі, зберегти мир, змінити динаміку обговорень, розширити тематичний спектр питань, а також усунути самі першопричини конфліктів.

Джерело