+38(050)6630132 businesswoman.if@gmail.com

XVII Трирічний конгрес Українців Канади

XVII Трирічний конгрес Українців Канади

Із 27 по 30 жовтня 2022 року у Вінніпезі відбувся XVII Трирічний конгрес Українців Канади, куди з різних провінцій з’їхалися більше  400 делегатів.

Я стала делегатом від Провінційної Ради КУК Онтаріо, адже наша організація Business Woman PRO Canada входить до її складу.

Протягом всіх днів на засідання Конгресу завітали багато політиків різних рівнів. Це і депутати Федерального та Провінційного урядів Канади, міністри, новообраний мер міста Вінніпег, представники інших національних меншин, які підтримують Україну, і навіть найвище керівництво країни — прем’єр-міністр Канади Джастін Трюдо та віце-прем’єрка Христя Фріланд. 

До участі Христі Фріланд делегати уже звикли, бо вона щоразу удостоює своєю присутністю на зборах. Вона є чи не найбільшим рупором України в Канаді, до того ж  має українське коріння. Незважаючи на те, що народилася в Канаді, вона відвідувала українську суботню школу, завжди брала участь у житті української громади. Її діти також виховуються в любові до країни їхніх предків, культури та збереження традицій. 

На Конгресі, зокрема, вона сказала у своїй промові: «Хочу наголосити, що Канада підтримує Україну перш за все тому, що це відповідає її національним інтересам. Ми усвідомлюємо, що світове поле бою між демократією та диктатурою знаходиться в Україні. Українці борються за усіх нас, за усі демократії, й роблять це із неймовірною стійкістю та відвагою».

Політикиня наголосила, що «всі ми повинні підтримувати у цій битві Україну. Тому що Україна бореться за наші цінності, й дуже важливо визнавати це».

Справді, Канада чи не першою стала поруч з нашою державою в боротьбі за територіальну цілісність та незалежність.  Після початку повномасштабного російського вторгнення в Україну Канада запровадила санкції проти понад 1 400 російських фізичних та юридичних осіб, надала Києву фінансової допомоги на кілька мільярдів доларів і надіслала в Україну військового обладнання на понад 500 млн доларів.

Привітав та підтримав  українців у Канаді і прем’єр-міністр Джастін Трюдо. Це була його перша участь у зборах КУК. Всі політики розуміють, що потрібно ще більше надавати підтримки Україні і своєю присутністю на подібних заходах також.

Усі делегати встали й зустріли прем’єр-міністра оплесками. А він, зокрема, розпочав свій виступ зі слів  «Слава Україні!». У виступі він заявив, що країна  додає до санкційного переліку ще 6 компаній енергетичного сектору та 35 фізичних осіб, серед яких — впливові очільники державної енергетичної компанії «Газпром». Він наголосив: «Ми маємо намір запровадити нові санкції проти членів російського безпекового та юридичного секторів, серед яких: поліцейські та детективи, прокурори, судді й тюремники, залучені до серйозних та систематичних порушень прав людини російських опозиціонерів. Канада передасть 55 млн доларів із раніше оголошених коштів Міжнародній федерації Товариств Червоного Хреста і Червоного Півмісяця, а також Міжнародній організації з міграції, Верховному комісару ООН з питань біженців та іншим гуманітарним партнерам з метою допомогти у підготовці України до зими. Йдеться про надання притулку та розподілення важливих речей, як-от ковдр, одягу, пристроїв для обігріву й пального», — зазначив прем’єр-міністр у своєму виступі.

Також було підкреслено, що  ще 15 млн канадських доларів буде спрямовано на зусилля з розмінування України, зокрема на закупівлю терміново необхідного ДСНС спеціалізованого обладнання. Варто зазначити, що цього року Канада вже виділила на гуманітарні потреби України 320 млн доларів (близько 250 млн доларів США). Також прем’єр-міністр згадав про іншу частину допомоги для українців, які прибули до Канади, тікаючи від війни.

Канадський уряд допомагає українцям адаптуватись у новій країні, тому керівництвом запроваджена одноразова фінансова допомога у розмірі 3 000 канадських доларів (близько 100 000 гривень) на дорослого та 1 500 канадських доларів (50 000 гривень) на дитину до 17 років. Також українці отримали можливість безкоштовного лікування та обстеження в межах програми CUAET.

Діти, які разом з батьками прибули до Канади за програмою CUAET, мають право на безкоштовне навчання у державних школах країни.

Також країна фінансує чартерні літаки з безкоштовним перельотом для українців. Зазвичай, реєстрація на такі авіарейси закінчується через 5-10 хвилин після початку реєстрації. І це не дивно, адже квитки дуже дороговартісні.  На сьогодні  за спеціальною програмою до Канади прибуло уже близько 300 тисяч українців. 

Мені вдалося поспілкуватися особисто з Джастіном Трюдо, Христею Фріланд, міністром міжнародного розвитку Харджитом Саджаном  і подякувати за ту всесторонню допомогу Україні, яку ми отримуємо сьогодні від Канади. 

Джастін Трюдо закінчив свій виступ словами: «Україна точно переможе! Ми анітрохи в цьому не сумніваємося і будемо стояти поруч з Україною стільки, скільки треба, і робити все можливе, щоб наблизити Україну до перемоги! Слава Україні!».

Дякую, тобі Канадо!

Вперед до перемоги!

Слава Україні!

Героям слава!  

Матеріал підготувала Надія Яшан

Фото з архіву Надії Яшан,  Norbert K. Iwan