+38(050)6630132 businesswoman.if@gmail.com

Українська GLOW ART вишивка в Дубаї. Майстриня сучасної вишивки планує відправити роботи у космос

Українська GLOW ART вишивка в Дубаї. Майстриня сучасної вишивки планує відправити роботи у космос

Тетяна Протчева — Посол Миру, художниця-дизайнерка, авторка GLOW ART мистецтва. Її інтелектуальна вишивка змінила поняття про традиційне ремесло: вишиті роботи танцюють, співають і світяться у темряві, створюючи неповторний емоційний ефект. 

Пані Тетяно, як відома засновниця нових напрямків мистецтва вишивки, ви багато подорожуєте, але участь у міжнародній виставці ЕХРО є особливою віхою для кожного учасника. Розкажіть про свій шлях у цьому напрямку.

У певному сенсі напрямок мистецтва GLOW ART зародився на міжнародній виставці у Японії. У 2005 році на ЕХРО до мене підійшла відвідувачка, японська майстриня, і подарувала нитки, що світяться у темряві. Першою моєю роботою, вишитою тими нитками, було зображення Ісуса Христа у терновому вінці. Її внесли до «Книги рекордів України» у категорії «Мистецтво вперше».

Тобто, цьогорічна виставка ЕХРО для вас не перша? 

Я представляла Україну на міжнародній виставці в Японії 2005 року, у 2010 році у Китаї (Шанхай) та зараз в Об’єднаних Арабських Еміратах – у Дубаї. І вже планую брати учать у наступній виставці, яка відбудеться 2025 року в Японії, у місті Осака. Є задум проєктів, з якими цікаво буде представити Україну. Наприклад, я маю колекцію портретів на яких зображені особистості різних культур та епох, вишиті в розмір людського обличчя. Вони світяться в темряві, при цьому створюється враження, що вони серед нас: Стів Джобс, Енді Уорхол, Ейнштейн, Нобель та інші відомі люди, які зробили внесок у розвиток історії людства. Роботи мають розмір 40х50 см, вони для камерних приміщень. У Японії я планую представити великі полотна на лляних автентичних тканинах ручної роботи. Мені цікаво синтезувати сучасність з національними традиціями. Вже є перші ескізи втілення цього задуму. Зараз шукаю тих, хто зможе підтримати фінансово цей GLOW ART проєкт.

Розкажіть про свої запатентовані напрямки вишивки.

У мистецтві вишивки я відкрила три нових напрямки. GLOW ART – це вишивка, що світиться у темряві. Digital Needle work – формат, що дозволяє генерувати посилання на Інтернет ресурси через QR-коди. Палімпсест – метод доповнення давніх виробів сучасними елементами. Коли ви заходите до приміщення GLOW ART галереї, насамперед бачите колекцію автентичних рушників і сорочок, а коли вимикається світло, завдяки спеціальним ниткам, що світяться у темряві, вишивка на виробах змінюється на інші зображення. Тут ще працює енергія світла, що створює додатковий емоційний ефект.

На ЕХРО 2005 року в Японії я вперше побачила зображення QR коду і після цього з’явилася ідея створення напрямку Digital Needle work – цифрового рукоділля. У мене вища технічна освіта і це допомагає у творчості. Мені подобається кодувати у QR коди різноманітну інформацію. У різних країнах я навіть проводжу майстер-класи, де ми створюємо QR-коди за певними темами. Наприклад, QR коди GLOW ART Relax: інтегрую у вишивку шум морських хвиль, спів птахів й інші звуки природи. Запатентувати методику створення лаконічних схем для вишивки QR код мені допоміг меценат Борис Гриньов. Він колекціонер сучасного мистецтва і зрозумів цю інновацію у мистецтві.

Які ваші враження від виставки у Дубаї?

«Інновації» – тема виставки Експо у Дубаї. Це була моя мрія саме тут представити і просувати моє GLOW ART інноваційне мистецтво. Тим самим створити гідний імідж нашої держави! Дякую співробітникам Міністерства економіки України за підтримку. Це вже традиція. Я втретє представляю Україну на таких іміджевих виставках, що проходять раз у 5 років у різних країнах.

Люблю створювати інтерактивні проєкти, коли відвідувачі не просто милуються роботами, а приймають безпосередню участь у їх створенні. Маю карту України з фрагментами різних орнаментів, на якій всі бажаючі можуть зробити декілька стібків власноруч. Проєкт розпочато 2009 року і досі продовжується, бо на полотні ще є вільні місця (розмір 140х90 см). Під час цьогорічного ЕКСПО карту України вишивали члени нашої делегації – мери різних міст України, а також шейхи Еміратів. Карта цікава тим, що при скануванні вишитого QR-коду співає гімн України, а ще вона внесена до «Національного реєстру рекордів».

Ви зауважили, що ЕХРО вдалий майданчик для просування нових інноваційних ідей у мистецтві. Поясніть.

Інновації подобаються всім, бо це своєрідний переворот свідомості! Крім того, українська вишивка GLOW ART викликає величезне зацікавлення з боку ЗМІ. Вони часто запрошували мене на прямі етери. Я відчуваю до себе, як до художниці, глибоку повагу і отримую можливість презентувати свої роботи для більшого кола глядачів на світовому телебаченні.
Також мене запрошували на переговори і важливі зустрічі з приводу співпраці. Зараз є ідея створення спільних проєктів з відомими світовими компаніями. Наприклад, за попередньою домовленістю я готую презентацію, щодо виготовлення вітальних листівок з вишитим вручну QR кодом з ароматом парфумів, якими просочуватиметься тканина для вишивки, для VIP клієнтів компанії «MAISON des FLEURS». Також триває розробка концепції тематичного оформлення дизайну інтер’єрів приміщень у стилі GLOW ART. В ОАЕ дуже багато будівельних компаній, що конкурують між собою. Не розкриватиму подробиць, але маю потужну ідею з філософським підґрунтям і текстами, що світитимуться у темряві. Сподіваюся, Шейх чи його дружина також дізнаються про мої напрямки діяльності і запропонують якусь цікаву програму розвитку. Вишивка завжди була предметом розкоші!

GLOW ART мистецтво має дуже широкий спектр напрямків, тому компаніям Арабських Еміратів цікаві мої свіжі ідеї. Корейська компанія Samsung в рамках своєї конференції презентувала нову модель мобільного телефону, скануючи вишитий вручну QR код на давньому українському рушнику! Гості одразу дізнались більше про Україну.

Які маєте плани поширення свого мистецтва? 

Тішуся, бо знайшла представника для мистецтва GLOW ART на території Арабських Еміратів. А взагалі, окрім мандрів, а я майже весь світ об’їздила (Австралія, Бразилія, Канада, США, Швеція, Іспанія та інші країни) поширенню інформації сприяють уроки. За кордоном я часто проводжу зустрічі, де розповідаю про нове мистецтво і роблю адаптовані для дітей майстер-класи. Під час ЕКСПО у Дубаї також відбувалися зустрічі з діаспорою і я, як Посол Миру, проводила майстер-класи, де ми робили голуба як символ Миру!

Щодо більш амбіційних планів, маю ідею відправлення української вишивки у космос. 2014 року українець Павло Танасюк заснував приватну компанію Spasebit, яка розробляє технології космічної робототехніки. Я направила листа з пропозицією відправити на Місяць QR код у пластині з титану, де буде закодована інформація про Україну. Турецькі ювеліри на моє замовлення вже зробили зразок невеликої за розміром металевої пластини з лазерним нанесенням QR-коду, що сканується мобільним телефоном.  

Захоплююся вашою цілеспрямованістю і рішучістю!

Дякую за інтерв’ю і бажаю реалізації всіх задумів!

Матеріал підготувала Катерина Самойлик

Фото з архіву Тетяни Протчевої