1 червня 2021 року Верховна Рада України ухвалила Закон “Про обмеження обігу пластикових пакетів на території України”, що спрямований на обмеження використання та розповсюдження пластикових пакетів з метою поліпшення стану навколишнього середовища. Чому це важливо для України пояснює Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів.
Ухваленим на початку літа Законом України “Про обмеження обігу пластикових пакетів на території України” забороняється розповсюджувати надлегкі пластикові пакети, легкі пластикові пакетів товщиною до 50 мкм та оксорозкладні пластикові пакети. Поступово все пластикове пакування такого типу має бути виключене з обігу в об’єктах роздрібної торгівлі, громадського харчування та надання послуг. Заборона не поширюється на біорозкладні пакети, надтонкі пакети, що призначені для деяких видів сирих продуктів (зокрема, м’яса чи риби), сипучих продуктів, льоду та як первинна упаковка.
Чому це є важливим:
- Науковцями доведено, що пластикові пакети негативно впливають на здоров’я людини. Адже при їх виробництві використовується низка шкідливих речовин, зокрема свинець та неорганічні барвники. Для з’єднання швів часто застосовують хімічний клей. Крім того, викинутий на смітник, пластиковий пакет розпадається на мікроскопічні шматочки, що забруднюють ґрунти та воду, а отже потрапляють у продукти харчування. Згідно з дослідженням The University of Newcastle Australia, проведеним на замовлення Всесвітнього фонду дикої природи, за тиждень з водою та їжею людина може споживати до 2 тис. мікроскопічних шматочків пластику.
- Пластикові пакети забруднюють землю та воду. За даними дослідження The Guardian, щороку близько 11 мільйонів тонн пластику опиняється у Світовому океані. Якщо така тенденція не зміниться, до 2040 року кількість пластикових відходів зросте до 29 мільйонів тонн на рік, що рівнозначно 50 кг пластику на кожен метр берегової лінії у світі.
- Пластикові пакети вбивають тварин. Щороку близько 1 млн. птахів та 100 тис. тварин помирають від пакетів, плутаючи їх з їжею.
- Пластикові пакети переживуть нас і наших нащадків. Адже вони розкладаються у довкіллі 100-500 років. Ще й досі жоден виготовлений пакет повністю не розклався.
- Виробництво пластикових пакетів сприяє глобальному потеплінню. Такі пакети виготовляються з полієтилену – речовини, що отримується при переробці сирої нафти та природного газу. Для виготовлення 1 тис. пакетів необхідно 35 л нафти. Нафта та природний газ – це невідновлювані ресурси викопного палива. Їх видобуток провокує викиди парникових газів в атмосферне повітря, а отже сприяє глобальному потеплінню.
Вже 33 країни у світі заборонили використання пластикових пакетів. Євросоюз вже з 2015 року веде цілеспрямовану політику по відмові від пластикових пакетів, а з 2021 року всі країни ЄС планують відмовитися від одноразового посуду. Тому дуже важливо, що наша держава на законодавчому рівні приєдналася до когорти тих, хто з відповідальністю ставиться до навколишнього середовища, тому що доля цілої планети у руках кожного з нас.