+38(050)6630132 businesswoman.if@gmail.com

Тетяна Мадісон: Ліси треба відновлювати, тоді ніякі кліматичні скачки людині не загроза

Тетяна Мадісон: Ліси треба відновлювати, тоді ніякі кліматичні скачки людині не загроза

Про діяльність ГО «Кедри України», реалізовані проекти та як покращити кліматичну ситуацію у світі розповіла  журналу «БізнесWoman» засновниця ГО «Кедри України» Тетяна Мадісон.

Пані Тетяно, розкажіть, будь ласка, про діяльність ГО «Кедри України».

Наша громадська організація займається «зеленими» соціальними проектами, спрямованими на збереження і відновлення багатого біорізноманіття природи, очищення землі, відродження багатих лісів, відновлення духовного і фізичного здоров’я населення. Справжнє багатство людей, країни нерозривно пов’язане з багатством навколишнього середовища. Вивчаючи літописи, записки старовинних мандрівників, історичні документи, легенди і билини, відкриваються приголомшливі картини багатющої природи нашого краю: могутні ліси зі своїми щедрими дарами, найрізноманітніші тварини, птахи, чисті ріки з питною водою і немислимою кількістю в них риби; родюча земля, що давала по кілька врожаїв за сезон. На цій землі жили міцні, люблячі сім’ї, статні, здорові люди, силою і красою яких захоплювалися. Здоров’я, сила, почуття і стан людей безпосередньо були пов’язані зі станом навколишнього середовища. Народилося величезне бажання відновити і повернути втрачене. Так з’явилася громадська організація і стали народжуватися проекти для повернення первозданної краси і земного раю нашої землі, для повернення самих себе – здорових, щасливих, статних, красивих, люблячих і любимих.

Які основні проекти було реалізовано ГО «Кедри України»?

Заглиблюючись в історію природи Київської Русі і далі, відкрилися факти зростання тут унікальних для нашої місцевості дерев – могутніх цілющих кедрів. Кедр – лісоутворююча порода, природним чином «притягує» до себе до 150 видів нових тварин і рослин. Повітря, вироблене кедром, в два рази стерильніше, ніж в операційних найсучасніших лікарень. Всього гектар кедрача може очистити від хвороботворних мікробів місто-мільйонник. Першим проектом організації став проект «Відродження кедрів в Україні». Були вивчені багато історичних джерел, що свідчать про мунилі багаті кедрові ліси в нашій країні, які до сьогоднішнього дня збереглися у нас тільки в Карпатах (відомі на весь світ Карпатські праліси, де росте європейський кедр). З зібраним матеріалом почали проводити екоуроки в Київських школах і садках, де разом з дітьми висаджуємо кедрові горішки в їх стаканчики, щоб вони могли вже самостійно ростити їх у себе вдома. Даруємо саджанці кедрів територіям дитячих навчальних закладів, де разом з дітлахами їх саджаємо. В організації з’явився свій соціальний розплідник, де ми вирощуємо саджанці кедрів для наших проектів і всіх бажаючих.

Проектом «Кедри дітям України» даруємо саджанці цих унікальних дерев всім бажаючим діткам країни, як їх майбутнє родове дерево. Яким кедр раніше і вважався у слов’ян. 500 років живе це дерево, сотні поколінь буде годувати своїми смачними горіхами і виробляти на всю округу цілюще повітря. 

Наступним проектом «Kinder Gardens» – озеленюємо території дитячих навчальних закладів, даруємо їм різноманітні саджанці та насіння. У 2018 р. таким чином створили перший в Україні дитячий міні ботанічний сад на території садка «Ластівка». Разом з дітьми, їх батьками, вчителями висадили на їх території понад 100 видів нових дерев, чагарників, діти заклали свою клумбу і город. Подарували садочку компостер для перетворення харчових відходів з кухні в корисний біогумус для посаджених рослин. Там проводилися еко-уроки і еко-ранки, де вперше з’явився зелений Дід Мороз із Снігуронькою та подарунками для дітей – саджанцями блакитних ялинок і кедрів у горщиках.

Всі наші проекти здійснюються завдяки підтримці «зелених» меценатів країни-справжніх патріотів рідної землі.  

У чому суть проекту «Парад Еко Дідів Морозів»?

23 грудня 2018 року в Києві, вперше в усьому світі, відбулася унікальна подія. З різних куточків країни до столиці з’їхалися цілими сім’ями зелені Еко Діди Морози та еко Снігуроньки проявити свою волю і величезне бажання зберегти хвойні ліси від передноворічних рубок, відродити їх, примножити і ввести нові природозберігаючі новорічні традиції. За статистикою тільки в Україні щорічно вирубується 5 мільйонів хвойних дерев для новорічних свят, третина з них не розпродається і вже 1 січня стає сміттям на ялинкових базарах і ринках країни. Потім до них починають приєднуватися ялинки, сосни, що «відслужили» свої свята та викидаються з квартир разом з іншим сміттям. Щорічний Парад Еко Дідів Морозів покликаний змінити цю нерозумну, бездушну по відношенню до природи, лісів, своїх нащадків традицію. Три роки поспіль ми проводимо щорічний міжнародний творчий конкурс Еко Діда Мороза, на який діти і дорослі надсилають нові новорічні вірші, пісні, малюнки, казки, прислів’я, де ялинки на новий рік вже ніхто не рубає, а навпаки активно саджає і відновлює ліси. За результатами цього конкурсу видали Новорічну Книгу Еко Діда Мороза, яка може стати значущим подарунком багатьом сім’ям.

       У 2019 Парад зелених Дідів Морозів став Міжнародним, так як до руху приєдналися екоактивісти сусідньої країни. Оголошений передноворічний флешмоб Еко Дідів Морозів був підтриманий і проведений у 15 населених пунктах України та Росії. Проводилися еко-уроки з дітьми, еко-ранки, майстер-класи, кедровий бал, посадки хвойних дерев. За зібраними даними в цих заходах взяли участь понад 1100 осіб, велика частина з них діти. Парад 2019 р потрапив у Книгу Рекордів України.

Як Ви оцінюєте теперішню кліматичну ситуацію у світі? Чим небезпечні зміни в кліматі і наскільки це загрожує Україні?

Коли вивчаєш історію Землі, історію природи різних місць, наочно видно, що кліматичні зміни відбувалися на планеті весь час. Це природні процеси планети, як живого організму. Археологи знаходять у землях України скелети південних слонів, носорогів, гепардів. Геродот ще з 5 ст до н.е. нагадує всім нам, що в скіфських лісах (які тягнулися і до території сучасного Києва) росли і плодоносили пінії, їх горіхами харчувалися місцеві жителі. Пінія – це італійський кедр, знаменитий соус Песто робиться з його горішків. Нескладно уявити, яким був місцевий клімат у ті часи, коли тут росли дерева середземноморських видів. Саме по собі потепління не страшно, коли зими у нас не було взагалі. Але були могутні багаті ліси, які давали комфортну цілющу прохолоду, вологість повітря, багаті врожаї горіхів, ягід, грибів, різноманітних плодів і цілющих трав. Ось їх і треба відновлювати, тоді ніякі кліматичні скачки людині не загроза. Чим займаємося самі і запрошуємо приєднуватися всіх охочих.

Сайт ГО «Кедри України» – www.ukrcedars.com