+38(050)6630132 businesswoman.if@gmail.com

Страх не догодити: як навчитися говорити людям «ні»

Страх не догодити: як навчитися говорити людям «ні»

Готовність завжди прийти на допомогу — безумовно, позитивна риса, але тільки до тих пір, поки заради цієї допомоги не доводиться постійно відмовлятися від своїх інтересів. Послужливість приносить користь оточуючим, а ось носія цієї якості може неабияк зіпсувати життя.

Розповідаємо, як зрозуміти, що ви не вмієте відмовляти людям, чому це погано і як повернути свої особисті межі.

Як зрозуміти, що ви не вмієте відмовляти людям

Побачити межу між звичайною чуйністю і послужливістю не завжди просто, тим більше, що люди рідко здатні об’єктивно оцінювати свою поведінку. Але безвідмовність з часом обов’язково позначиться на вашому житті. Ось лише кілька ознак, що вам важко говорити людям «ні»:

  • Ви берете на себе більше зобов’язань, ніж можете подужати.
  • Робите щось тільки тому, що думаєте, що від вас цього чекають інші люди.
  • Боїтеся розчаровувати інших людей.
  • Берете участь у заходах, на яких вам некомфортно (обов’язкові речі на зразок спілкування з рідними або роботи сюди не відносяться, а от вечірка з друзями, на яку ви йдете проти своєї волі, — так).
  • Не говорите про те, що реально думаєте чи відчуваєте, щоб будь-якою ціною уникнути конфлікту.
  • Боїтеся, що люди подумають про вас погано.

При цьому ви можете вважати себе доброю, турботливою, небайдужою людиною, але є різниця між тим, щоб мати ці якості і дозволяти іншим людям диктувати, як вам жити.

Чому це погано

Якщо ви не вмієте говорити «ні» — завжди знайдуться люди, які вирішать це використовувати у своїх інтересах. Спроба всім догодити виснажує фізично і морально. Безвідмовність заважає людині займатися тим, що вона дійсно любить, відстоювати свої пріоритети і бути впевненою в своїх рішеннях. Зазвичай проблеми з відмовою виникають у людей з низькою самооцінкою. Як би людина не намагалася бути для всіх хорошою, це майже неможливо, а значить, її постійно будуть супроводжувати почуття провини, образа, розчарування в собі.

Як побороти свою безвідмовність

Перший крок: зрозумій причини

Почуття «незручно відмовити», «не хочу підводити людину» лежать на поверхні, але за ними ховаються більш глибокі емоції, які заважають вам відстоювати свої інтереси. Проаналізуйте глибше свої страхи і зрозумійте, що найнеприємніше для вас у відмові:

  • Боязнь, що людина образиться і більше ніколи не звернеться до вас або припинить спілкування.
  • Ви не впевнені у своїх бажаннях і цілях, а тому вам легше погодитися, ніж пояснити, чому ви не хочете щось робити.
  • Потребуєте визнання і схвалення, що простіше всього отримати, надавши кому-небудь послугу.

Коли ви чесно назвете свої конкретні емоції, залишиться перейти до головного способу боротьби зі страхами — поглянути їм в обличчя.

Другий крок: практикуйте усвідомленість

Практика усвідомленості допомагає не тільки впоратися з тривожністю, але і розібратися зі своїми пріоритетами і цілями — а це те, що потрібно безвідмовній людині. Серед потоку справ робіть перерву на те, щоб побути в спокої хоча б 10 хвилин і прислухатися до своїх відчуттів і думок. Складайте списки справ. Ведіть щоденник емоцій. Всі ці практики допоможуть визначитись зі своїми бажаннями, а значить, і відстоювати їх буде простіше.

Третій крок: встановлюйте кордони

Нездатність сказати «ні» виникає через невміння вибудовувати особисті межі у спілкуванні з людьми. Вони потрібні для будь-яких стосунків: романтичних, робітників, дружніх, родинних. Це обмеження, яке ви встановлюєте на певну неприємну або небажану для вас поведінку з боку оточуючих, і спосіб показати, як ви хочете, щоб з вами поводилися. В кінцевому підсумку особисті кордони корисні не тільки вам, але і тим, хто з вами спілкується. Люди не завжди навмисно кривдять нас або доставляють незручність — вони просто не знають про ваші почуття.

Четвертий крок: працюйте над самооцінкою

Здорова любов і повага стосовно себе допомагають з усіма попередніми задачами: встановити межі, розібратися в цілях, бути уважнішими до своїх почуттів. Цей крок передбачає величезну роботу: навчитися піклуватися про себе, перестати порівнювати, припинити вибачатися з кожного приводу.

Навіть коли усвідомлюєте необхідність всіх цих речей, любов до себе залишиться постійною боротьбою зі своїми комплексами і страхами. Але варто почати, і швидко відчуєте, як почне змінюватися ваше життя.