Вероніка Марчук – найвідоміша українка в Польщі. 30 років тому вона переїхала до Варшави, але серцем завжди залишається з Україною. Вона вторка чудового Artbook «O!UKRAÏNA», де зібрано все найкраще та особливе, що є в Україні, включно з українськими стравами. Адвокат, кінопродюсерка, президентка Міжнародної Амбасади Жінок-Підприємниць в Україні. Очолює представництво Міжнародного штабу допомоги українцям в Польщі та є Головою правління благодійної організації “Товариство друзів України” (TPU-Towarzystwo Przyjaciół Ukrainy), що діє з 2004 року й за визначенням поєднує обидва народи. 24.02.2022 року TPU, об’єднавши команду з 250 волонтерів, перетворилася на повноцінний Штаб Допомоги із двома напрямами: гуманітарна допомога безпосередньо на території України та підтримка біженців в Польщі.
Від початку війни з України до Польщі приїхали понад 3 млн людей. Країна в рамках безпрецедентної підтримки прийняла, розмістила і нагодувала найбільше біженців, які шукають притулок для себе, своїх сімей, родичів та друзів. Організація TPU на сьогодні має в своїй базі понад 500 польських родин, до котрих заселили українських жінок та дітей. Створено мережу квартир за кордоном (Німеччина, Швеція, Данія, Італія, Англія, Канада, США).


Ми взяли під опіку 5 дитячих будинків, евакуйованих з України: на постійній основі діти отримують книжки, зошити, іграшки, планшети, ноутбуки, одяг та усі інші необхідні речі. Надається як фінансова, так і психологічна підтримка. Не зупиняємось в пошуку нових проєктів, щоб забезпечити їм комфортні умови життя. Наші вихователі створють теплу, душевну, безпечну атмосферу любові.
У травні в польському Teatr Narodowy організували спектакль для 84 дітей. Також дітки відвідали Варшавський зоопарк, батутний центр “Hangar 646” та перед від’їздом – екскурсію Старим містом, де побачили усі краєвиди та визначні місця столиці. Звичайно, не обійшлось без подарунків та солодощів. Щирі емоції та слова подяки – це найкраще, що можна відчути!
У базі TPU близько 200 водіїв, які з початку війни здійснили вже понад більше 10 тис. рейсів, організували більше 100 конвоїв гуманітарної допомоги: понад 600 тис. одиниць медичних виробів та ліків; 17,5 тис. спальних мішків; 1 тис. ручних і налобних ліхтарів; 160 од. пар військових черевиків; понад 200 комплектів військового одягу та термобілизни; більше 500 од. зимових курток; 1 тис. рулонів жовтої стрічки для української армії (для ідентифікації військових); понад 10 тис. од. жіночого та чоловічого одягу; 750 пар взуття; більше 15 тис. найменувань дитячого одягу та дитячих товарів; 15 інвалідних візків; декілька десятків вантажівок з продуктами харчування. На сьогодні передано 11 автомобілів, в т.ч. три швидкі допомоги, та ще три вже закуплені і готуються для відправки в Україну.
Гуманітарна допомога є невід’ємною частиною роботи з переселенцями, які перебувають під нашою опікою. Першочергово вимушено новоприбулі громадяни з України потребують помешкання, потім постає питання як і за що жити далі, й чим заробляти на життя, з чого логічно випливає допомога у працевлаштуванні. Відповідно, дітям знаходять садок, школу і займаються пошуками роботи. Завдяки польському уряду і громадянам, з цим великих проблем не виникає: місцеві школи та дитсадки охоче беруть маленьких Українців до себе на навчання. Актуальними є також питання фінансової допомоги від держави та інших інституцій, виготовлення внутрішніх документів PESEL та відкриття рахунків в банку.
У Варшаві є наш пункт, де кожен потребуючий може отримати необхідні продукти харчування, засоби особистої гігієни, одяг та взуття. Після тисяч прийнятих і опрацьованих з початку війни дзвінків створено професійний кол-центр для більш ефективної координації допомоги. Часто стикаємося з проблемами психологічного характеру, але маємо кваліфікованих психологів та психотерапевтів, які швидко та професійно нам в цьому допомагають.
Приділяємо увагу й питанню, надзвичайну вагомість якого я зрозуміла з власного 30-річного досвіду в Польщі: найважливіше в житті переселенця – це зуміти знайти спільну мову з людьми, які тебе оточують. Нова мова, нова держава, нові умови… і кожного дня намагаюсь зробити хоча б маленький крок до побудови взаєморозуміння між нашими народами. Раніше робила це переважно через свої виступи на телебаченні, працюючи в Польсько-Українській Господарчій Палаті і, власне у нашому Товаристві друзів України. А сьогодні це питання є найактуальнішим, бо така кількість Українців і Поляків щодня ніколи не зустрічалися. Сьогодні в кожній родині фактично є Поляк і Українець. Це справа величезної уваги!
На мою думку, Україну чекає величезна відбудова, але тільки якщо вся патологія, котра проявлялась до недавнього часу, зникне разом з ворогом. І це все в руках у нас із вами — українців. Зараз з`явився неповторний шанс і величезна довіра до кожної людини з України. Об`єднання зусиль вже впливає на формування позитивного іміджу. Сьогодні завдання для нас усіх – підтримати увагу світової спільноти конкретикою: стратегічними проєктами, інституціями, яким довіряють, та справжньою активністю організацій та уряду.
Мрію про те, щоб моя щоденна праця в рамках Місії Єднання була успішною. Можливо, за допомогою мого Артбуку про Україну та Українців, нещодавно опублікованого в Польщі, є шанс зробити ближчими для поляків наших людей і нашу чудову країну. А українцям я від щирого серця раджу вчитись польських звичаїв, традицій, прислуховуватися до їх розуміння світу, щоб нам було добре разом.
Матеріал підготувала Вероніка Марчук
Фото з архіву Вероніки Марчук