+38(050)6630132 businesswoman.if@gmail.com

Шлях України до перемоги: роль Франції

Шлях України до перемоги: роль Франції

З початком війни в Україні у Франції налагоджена ціла мережа заходів із державою, інституційними суб’єктами та асоціаціями для прийому українців, які тікають від війни, та надання їм невідкладних рішень (психологічна підтримка, проживання, медична допомога, уроки французької мови тощо). Відкрито центри прийому біженців, а також приміщення для сімей.

Детальніше про ці заходи ми поспілкувались з Уляною Мосорко — співзасновницею й керівницею Координаційного комітету допомоги Україні в партнерстві з Посольством України у Франції. 

Пані Уляно, розкажіть, будь ласка, який був план Франції щодо підтримки та допомоги Україні з дня оголошення війни в Україні? 

Комітет займається трьома основними напрямками, тому говоритиму тільки про них: прийом українських тимчасово переміщених осіб, гуманітарна допомога, культура. Франція і французи загалом досить солідарні з Україною.  Із перших днів війни було і є багато ініціатив допомоги. Створені центри допомоги українцям. Багато французьких сімей запропонували прийняти в себе  людей, котрі тікають від війни, за що ми їм дуже вдячні. На сайті Міністерства внутрішніх справ була створена  платформа, де люди могли запропонувати житло для українців. Дуже багато французів це зробило.

Для того, щоб максимально забезпечити безпеку сім’ям, які шукають притулок і тим, хто приймає, ми радимо звертатися до спеціалізованих у цій сфері асоціацій, наприклад, JRS, France terre d’asile та інші. Досить оперативно було організовано  адміністративну, фінансову та медичну допомогу українцям, які прибувають до Франції. Створено центри допомоги українським переселенцям, зокрема в Парижі — центр на Porte de Versailles. Також є центр в Страсбурзі, Ніці, де люди можуть звернутися за допомогою як стосовно житла, так і для оформлення документів для права перебування у Франції. У містах, де немає таких центрів, люди мають звернутися до префектури для того, щоб просити тимчасовий захисток, а також заявити про потребу в житлі. Також вони можуть звернутися в місцеві мерії та асоціації.

Франція надає вимушено переселеним українцям тимчасовий захисток, який включає право на проживання, роботу, медичне та фінансове забезпечення у Франції на 6 місяців з правом поновлення. Хочу зазначити, що українські асоціації по всій території Франції дуже активізувалися, вони працюють у різних напрямках, у тому числі допомоги й супроводу українців, які потребують житла і, звичайно, гуманітарної допомоги.

Що вдалося зробити ? 

На даний момент ідеться про тимчасове житло для українських переселенців.

Існують дві опції: перша – коли люди живуть у французьких  сім’ях, знайдених самостійно, хоча, хочу зазначити, що позиція комітету (і моя в тому числі) полягає в тому,  щоб поселення у французькі сім’ї відбувалося через асоціації. Це для того, щоб максимально гарантувати безпеку для обох сторін. Тобто такі асоціації, як наприклад,  JRS, виступають посередником. Французькі родини, які приймають українців, мають допомогу в адміністративному супроводі від асоціацій.

Українців, які звертаються в асоціації з потребою житла, розселяють не тільки у французьких сім’ях, а й в базах відпочинку, готелях. Усе залежить від кількості осіб. Надалі ними займаються асоціації для пошуку постійного житла, роботи чи навчального закладу.

Також ми займаємося евакуацією людей з України. Коли ми отримуємо такі запити, стараємося якнайшвидше їх опрацювати,  знайти фінансування, щоби евакувати людей.  Відповідно, ми шукаємо їм житло і осіб, які їх супроводжуватимуть на перших етапах.

Щодо гуманітарної допомоги Україні, наш комітет допомагає Посольству України у Франції, тобто, це більше технічні питання, такі як: оформлення необхідних документів для мерій та вантажівок, які привозять гуманітарну допомогу, тому що Франція також запропонувала безкоштовні дороги для таких перевізників.  В основному, наша роль — допомогти забезпечити процес перевезення гуманітарної допомоги з Франції в Україну.

 Яка ситуація з українськими переселенцями на сьогодні?

До Франції приїхала велика кількість переселенців, тому, звичайно, всіх забезпечити соціальним житлом неможливо. Саме тому Франція вжила заходів для того, щоб сім’ї, яким вдається орендувати житло самостійно, мали  можливість відшкодування від держави частини орендної оплати. Ця допомога називається APL, і якщо раніше до складу цієї допомоги не входили діти, то нещодавно Франція переглянула умови — і зараз для українців вони беруть до уваги дітей і, відповідно, сума відшкодування стала більшою. Але, звичайно, щоб отримати контракт на житло, потрібно спочатку отримати контракт на роботу, тобто, ми переходимо на питання з труднощами. Адже найбільші проблеми та труднощі виникають зі знанням французької мови.

Як проходить адаптації українських переселенців,  зокрема дітей ? 

На жаль, дуже малий відсоток українців, які прибули до Франції, володіють французькою мовою. І це великий бар’єр для пошуку житла і роботи. Тому багато французьких асоціацій, мерії організовують курси з вивчення французької мови.

Велику роль в цьому також грає Pôle Emploi — ця організація є еквівалентною до українського центру зайнятості. В українців оцінюють знання французької мови, їхні навики, досвід робити в певних галузях, а також побажання щодо  сфери роботи. Надалі працівники цієї установи супроводжують українців у пошуках роботи.  Також дуже важливо зазначити, що більшість українців, які приїхали до Франції, якраз виявляють сильне бажання працювати, тобто бути самостійними та швидко інтегруватися в суспільство. І саме це має дуже позитивний відгук серед французів, адже вони допомагають українцям в пошуках працевлаштування.

Також слід зазначити, що однією із труднощів є перехід від фази тимчасового житла в довготривале, адже, як я вже зазначала, на жаль, Франція не забезпечує вимушено переселених українців соціальним житлом. Це все ж таки залишається проблемою, але тим не менш, Франція зробила і надалі робить  багато зусиль, щоб допомогти українцям. Звичайно, завжди є якісь нюанси,  котрі потрібно допрацювати,  але в загальному,  для українців зроблено багато для того, щоб полегшити їхню інтеграцію в суспільство.

Щодо дітей, їхня адаптація проходить досить легко. Вони мають можливість навчатися  у французьких навчальних закладах, відповідно до віку, оскільки у Франції навчання є обов’язковим. Також у багатьох французьких школах є опція UPE2A, тобто спеціалізовані класи для дітей, які не  говорять французькою мовою. Зазвичай, інтеграція проходить досить швидко. Тобто, в загальному, дітям інтегруватися набагато легше, ніж дорослим, адже дітям набагато простіше вивчити мову. Проте, щоб прискорити інтеграцію, багато шкіл спряють проведенню курсів французької мови .

Щодо культурних питань, ми тісно співпрацюємо з Посольством України у Франції та Культурним Центром. Основна ціль – це, звичайно, максимально показати українську культуру у Франції, що вона дуже багата і її потрібно захищати, тому що з руйнацією міст ми втрачаємо багато історичних та культурних пам’яток. Наші художники, артисти – це дуже талановиті люди, тому ми проводимо різнобічні проекти: виставки, концерти.

Що порадите українським переселенцям та діаспорі у Франції? Яким чином долучатися до спільної перемоги?

Щодо порад, я, напевно, дам тільки одну пораду – це не боятися просити допомоги. Тому що люди, які тікають від війни та шукають прихисток у Франції, мають пам’ятати про те, що вони не самі. Більшість французів і українців, які проживають на території  Франції, є солідарними з ними і роблять максимум для того , щоб допомогти  їм адаптуватися. Є дуже багато груп в Facebook, багато французьких та українських асоціацій, які готові протягнути руку допомоги. І я дуже прошу всіх українців, які хочуть допомогти та які потребують допомоги, максимально комунікувати і об’єднувати зусилля для того, щоб разом іти до перемоги.

Матеріал підготувала Оксана Піддубна

Фото з архіву Уляни Мосорко