Олена Кобець — очільниця юридичної групи Міжнародного штабу допомоги українцям котра сформувалася разом із появою Штабу та надає підтримку українцям: захисникам на передовій та тим громадянам, хто залишається в Україні або був змушений виїхати — у багатьох напрямках. Фахівчиня поділилася залаштунками роботи юридичної групи Штабу та практичними порадами щодо релокації українського бізнесу.
Із самого початку робота полягала в допомозі жінкам і дітям виїхати з небезпечних місць і розміститися в європейських країнах. При цьому задачі й роботи організовувалися таким чином, аби наші громадяни отримували консультаційну і юридичну підтримку під час свого перебування поза межами України, законно розміщувались в місцях тимчасового поселення, отримували допомогу в питаннях легалізації, були ознайомлені зі своїми правами та обов’язками в країні тимчасового перебування.
Оскільки я маю двадцятирічний досвід юридичної практики, питання правового характеру стали зоною моєї відповідальності і я очолила юридичну групу МШДУ. Із кожним днем роботи ставало більше, і до опрацювання юридичних питань, серед інших, на волонтерських засадах долучилися колеги із юридичного напрямку АТ «Укргазвидобування» та адвокатського об’єднанню Legal IQ Group. Я щиро вдячна їм за готовність допомагати й робити свій внесок у нашу спільну допомогу!
Крім того, на посаді генерального директора АТ «Укргазвидобування» і в ролі члена МШДУ за особистої допомоги голови Штабу, членів та ментерів BWC, за підтримки і координації послів європейських держав нам вдалося, серед інших тисяч людей, вивезти із небезпеки і розмістити в Європі понад 400 жінок, дітей-співробітників УГВ та членів їх сімей. І тут моя друга подяка й низький уклін всім тим, хто допомагав у вирішенні питань логістики, розміщення, харчування, реєстрації, адаптації, психологічної підтримки жінок і дітей УГВ, які були вивезені, здебільшого, із найгарячіших точок України.
Паралельно із зазначеними напрямками почалася робота щодо ввезення та надання гуманітарної допомоги нашій армії та тим людям, які залишилися в зоні бойових дій. Юридичною групою МШДУ були розроблені пакети документів на ввезення гуманітарної допомоги від донорів. Також в межах АТ «Укргазвидобування» була створена робоча група й організована робота із придбання, ввезення в Україну та безоплатної передачі ЗСУ, ТРО, Нацполіціі та Прикордонній службі України бронежилетів, касок, форми, взуття, спальних мішків, медикаментів, тактичних приладів, рацій тощо у значних обсягах.
Із метою оперативного визначення потреб та поставки необхідної амуніції були вибудовані процеси прямої взаємодії із представниками законних воєнізованих групувань, які відповідають за забезпечення ввірених їм підрозділів. І тут моя третя подяка всім членам робочої групи УГВ, які 24/7 додатково до основної роботи займалися пошуком необхідних нашій армії товарів, переговорами, укладенням контрактів, отриманням дозвільних документів, організацією логістики, розмитненням, розподілом, передачею і доставкою до кінцевого пункту призначення — захисників і захисниць України.
Я пишаюсь можливістю бути дотичною до великої справи й брати участь у наближенні перемоги України! З вірою в Бога, надією на ЗСУ, вдячністю кожному, хто захищає нашу землю від загарбника, та впевненістю, що добро завжди перемагає!
Як провести релокацію бізнесу: пояснення та поради
В умовах бойових дій перед багатьма підприємцями постає питання захисту виробництва та можливості продовження ведення бізнесу, яке повністю чи частково може бути вирішено шляхом релокації, тобто переміщення бізнесу в безпечні зони.
Умовно можна виділити два види релокації: внутрішня й зовнішня. Внутрішня релокація — процес повного чи часткового переміщення активів, засобів виробництва, робочої сили в більш безпечні зони України, в яких не так активно ведуться бойові дії. Під зовнішньою релокацією слід розглядати переміщення бізнесу за межі України.
Підтримка у питаннях внутрішньої релокації підприємств забезпечується, у тому числі, Міністерством економіки України. Зокрема, ним була розроблена Програма релокації підприємств із метою відновлення економіки держави за рахунок переміщення підприємств з територій, що наближені або знаходяться у зоні бойових дій, у безпечні регіони Західної України. У зазначеній Програмі визначено такі пункти: хто і як може стати її учасником; порядок розгляду заявок; порядок здійснення переміщення та регіони-учасники.
Після ухвалення позитивного рішення про переміщення підприємство отримає пакет державної підтримки, що містить такі опції:
– підбір місця розташування для потужностей підприємства;
– допомога з перевезенням на нову локацію;
– сприяння в розселенні працівників та пошуку нових співробітників;
– підтримка у відновленні логістики, закупівлі сировини та пошуку ринків збуту.
Після завершення бойових дій підприємства повернуться на первинні локації та стануть драйверами відбудови економіки в громадах. Повну інформацію з цього питання можна знайти на офіційному сайті Міністерства економіки України. Якщо ж власники бізнесу приймають рішення про зовнішню релокації, тобто повне чи часткове переміщення бізнесу за кордон, то вирішувати всі пов’язані з цим питання доведеться самостійно. При цьому, власнику бізнесу необхідно до початку переміщення зважити всі задачі і нюанси, оскільки ця процедура є досить затратною і непростою як технічно, так і юридично. Необхідно перш за все визначитись з країною, враховуючи податкове навантаження, рівень складності ведення бізнесу, вартість проживання, логістичні можливості, екологічні вимоги (для виробничих підприємств), вартість робочої сили, умови для отримання дозволу на працевлаштування українців (поточних співробітників) тощо. Для прийняття оптимального рішення для кожного конкретного підприємства знадобиться залучення юридичної підтримки, як на українській стороні, так і в обраній для релокації юрисдикції. Комплексна юридична допомога може бути забезпечена командою Legal IQ Group.
Проте, незважаючи на обраний вид релокації, моя рекомендація — здійснювати її організацію без ліквідації юридичних осіб в місцях бойових дій, а шляхом реєстрації відокремлених структурних підрозділів, представництв, нових юридичних осіб, в тому числі дочірніх. Така правова конструкція дозволить:
1. Зберегти юридичні особи, які можуть швидко повернутись до повноцінної роботи після припинення гострої фази бойових дій і початку надходження інвестицій в поствоєнні регіони для відбудови;
2. Оформити та отримати компенсацію збитків юридичних осіб, які були вимушено переміщені з місць ведення бойових дій, завданих країною-агресором;
3. Додатково розвивати економіку України в регіонах, куди був переміщений бізнес, у разі внутрішньої релокації;
4. Диверсифікувати ринки й ризики в разі зовнішньої релокації.