+38(050)6630132 businesswoman.if@gmail.com

Психолог, психотерапевт і психіатр – в чому різниця?

Психолог, психотерапевт і психіатр – в чому різниця?

Всіх, чия спеціальність має корінь «псих…», часто плутають. Але це дійсно важливо – знати, в якому випадку куди звернутися, і не приписувати всім цим фахівцям «страшилок» або, навпаки, «магічних здібностей» у вирішенні різних проблем.

Тому розбираємося разом – чим відрізняється психолог від психотерапевта або психіатра і чим займаються представники цих професій.

Чим займається психолог?

Психолог, психотерапевт і психіатр – в чому різниця? 1

Головна різниця між психологом і психіатром – психолог не є лікарем! Освіта психолога не прирівнюється до медичної. Тобто, цей фахівець не береться за лікування – ні ліками, ні якесь інше: він працює тільки з психічно здоровими людьми.

У разі ж виявлення у людини підозр на відхилення у психічному здоров’ї, психолог зобов’язаний передати її до іншого фахівця, який буде ставити точний діагноз і проводити терапію.

Що ж тоді входить в поле обов’язків психолога?

Це допомога рекомендаціями в різних життєвих ситуаціях, в яких людині важко впоратися самій. Варто врахувати, що психологія поділяється на галузі, і фахівці працюють в основному з якою-небудь однієї спрямованістю. Наприклад, сімейна психологія, психологія в колективі (психологи бувають у навчальних закладах, в різних організаціях і т. д.), психологія кризових ситуацій (скажімо, є фахівці, які працюють з людьми, що брали участь у бойових діях, або допомагають людям, які потрапили в катастрофу, пережили втрату і т. д.), дитяча психологія, і т. д.

І «вузький» фахівець не повинен вирішувати завдання не своєї спеціалізації: наприклад, якщо у вас негаразди у відносинах з чоловіком або стало складно з «важким» підлітком – треба йти цілеспрямовано до сімейного психолога. Представники цієї професії можуть допомогти з вибором професії тінейджеру або підказати керівникові організації, як згуртувати колектив і мотивувати людей до більш ефективної роботи, і т. д.

В яких випадках звертатися до психотерапевта?

Часто плутають поняття «психолог» і «психотерапевт». А різниця між ними є! Психотерапевтом може бути тільки людина з освітою в області психіатрії (тобто медик!), яка має стаж лікарської практики психіатром.

Психотерапевти переважно займаються тими станами психіки, які коригуються немедикаментозно, або без прийому сильнодіючих препаратів. Це, наприклад, легкі ступені депресивних розладів, ОКР і так звані “прикордонні стани”. Психотерапевти не прописують рецептурних препаратів, але можуть порадити нерецептурні. Також вони проводять різні терапевтичні практики, – іноді і групові, для людей зі схожими проблемами.

Психотерапевти в багатьох випадках можуть ставити попередній діагноз, що відноситься до розладів психіки, але не завжди беруться за лікування або стабілізацію стану пацієнта. Тобто, цей фахівець може бути корисний як хворому пацієнту, так і здоровій людині в певні моменти – наприклад, у періоди сильних емоційних потрясінь.

Дуже близька до психотерапії і діяльність психоаналітика. Фактично, це одна галузь, але психоаналітик діє суто методами психоаналізу, без застосування великих варіантів психотерапевтичних технік.

Які проблеми вирішує психіатр?

Чим психолог відрізняється від психіатра – тим, що психіатр є лікарем і займається лікуванням психічних розладів. Тільки психіатр може прописувати лікарські препарати або госпіталізацію пацієнта. Тільки психіатрія займається тими станами, які вважаються «гострими» (це стосується і депресій). Психіатри лікують, а не дають життєві поради психічно здоровим людям.

Також радимо не забувати про суміжну з психіатрією галузь медицини – невропатологію. Різниця між психіатром і невропатологом, звичайно, є, але обидва цих лікаря займаються мозковою діяльністю людини, і є ряд діагнозів і симптомів, при яких один фахівець може перенаправити до іншого, або лікування в обох може відбуватися паралельно (наприклад, якщо присутні головні болі, безсоння тощо).