Враховуючи те, що Республіка Північна Македонія — маленька країна (із населенням 1,8 млн), для досягнення максимального результату всі дії на підтримку України консолідовані й синхронізовані між Посольством України і Громадою українців в РПМ ім. Лесі Українки. Голова Громади — ментор журналу «Business Woman» Олександр Урбанович. Для збору гуманітарної допомоги волонтерами із різних куточків країни в Скоп’є відкрито склад, а також намет на центральній площі столиці. Міста Вініца та Бітола безпосередньо відправили свою допомогу українським побратимам Вінниці й Кременчуку. Станом на 21 квітня спільними зусиллями за сприяння македонського бізнесу в Україну було зібрано й доставлено 144 тонн гуманітарного вантажу.
Зважаючи на скромні можливості населення (мінімальна зарплата більшої частини робітників лише останнім часом становить 300 євро), схвально приймається будь-яка запропонована допомога. При цьому розповсюджуються списки найпотрібнішого, а ліки збираються за актуальними списками МОЗ. Найбільшу частину гуманітарної допомоги становлять продукти харчування, питна вода, санітарно-гігієнічні засоби, ковдри, ліки.
Силові структури РПМ позитивно відреагували на звернення нашого Штабу про безкоштовне надання військових шлемів і бронежилетів. Ці товари, за повідомленням міністерства оборони РПМ, були включені до загальної військової допомоги і озброєння, які надала влада країни, та передані Україні спеціальними каналами.



Гуманітарні вантажі зі Скоп’є надійшли до Кременчуцької міської ради, Чернівецької ОДА, Вінницької міськради, Тернопільської обласної організації Червоного Хреста України, Тернопільської міськради, Благодійної організації «Благодійний фонд «Отрада та втіха» та за спеціальним призначенням.
Надалі продовжується робота за напрацьованими схемами зі збору гуманітарної допомоги, ведеться відповідна інформаційна політика.
Із початку воєнних дій в країну в’їхали і залишились близько 690 українців. Основна програма, яку пропонує держава – це надання так званого статусу шукача притулку. Ці особи отримують житло і харчування, медичну допомогу й роботу в рамках центру шукачів притулку. Наразі українці не зацікавлені в такій формі перебування, натомість — отримують дозвіл на тимчасове перебування з гуманітарних причин строком до одного року. Такий дозвіл, попри всі наші намагання змінити ситуацію, не передбачає ніякого соціального пакету, а лише дозволяє працювати в країні, та вже на підставі цього отримати соціальний пакет і медичне страхування. Таким чином, розміщення і облаштування українців в РПМ відбувається головним чином за їхній власний кошт або за рахунок їхніх знайомих чи родичів, які тут проживають.
Найчастіші звернення наших біженців пов’язані з матеріальними та медичними проблемами, потреба ми консультаційної допомоги, незнанням мови, як наслідок — слабкою можливістю інтегрування в північномакедонське суспільство. Ми надаємо посильну матеріальні ресурси, продуктові набори і допомагаємо вирішити питання з наданням медичних послуг.


Македонський уряд намагається йти назустріч у питаннях, пов’язаних з прийняттям та перебуванням українських біженців на території країни. Зокрема, Міністр закордонних справ Буяр Османі ще на початку березня заявив, що жодному українцю не буде відмовлено у в’їзді та перебуванні в країні під час воєнних дій. Для цього в найкоротші строки було розроблено механізм надання тимчасового притулку українцям з гуманітарних причин за спрощеною процедурою та отримання ними безкоштовної ID картки, скасовано оплату зеленої карти на кордоні для машин з українськими номерами, дозволено працевлаштування українцям, які перебувають в РПМ через бойові дії, медична допомога здійснюється через Червоний Хрест Північної Македонії. Соціальна допомога і безкоштовне проживання українцям надається у разі подання заяви щодо тимчасового притулку. Ми усвідомлюємо, що за наявних скромних економічних можливостей країни це дуже багато, враховуючи, що навіть далеко не всі громадяни Північної Македонії, які цього потребують, можуть отримати соціальну допомогу (вона складає всього 80 євро для тричленної сім’ї). Нами ведеться активна співпраця з міністерством соціальної політики та міністерством внутрішніх справ, агенцією молоді та спорту, групою підтримки національних меншин парламенту РПМ.
Основна діяльність, спрямована на допомогу Україні, практично в усіх напрямках лежить на Посольстві України та представниках Громади, яка переважно складається з одружених на македонцях українок. Наразі активно ведеться інформаційна робота із залученням прогресивних представників мас-медіа та професорів факультету безпеки, богословського факультету скопського університету, національних агентств економічного та соціально-культурного напрямку, авторитетних представників місцевого бомонду.
Через географічне положення і певні умови функціонування представництво Штабу в РПМ в питаннях прийняття біженців та передачі гуманітарної допомоги працює дещо автономно, тому нам складно судити про координаційні процеси Штабу.
Наразі одним з пріоритетів нашої діяльності є підтримання інтенсивності збору гуманітарної допомоги, а також інформаційна політика, яка в Північній Македонії має свою специфіку. Насамперед вона полягає у великому дисонансі між офіційною позицією країни та думкою громадськості. Така ситуація склалася через багаторічну добре оплачувану російську пропаганду, спрямовану насамперед проти просування країни в європейські та євроатлантичні структури. Велику роль відіграє також традиційна ментальна близькість до сусідньої Сербії, яка веде відкриту політику підтримки російської федерації. І хоча події про війну, розв’язану росією проти України, місцеві мас-медіа висвітлюють цілком адекватно, потім ця інформація повністю викривляється бото-пропагандою та коментарями в соцмережах. Тому наша інформаційна робота спрямована на роз’яснювальні виступи на телебаченні, статті та інтерв’ю на інтернет порталах, а також боротьбу з ботами через безпосередню взаємодію з відповідним відділом міністерства внутрішніх справ РПМ та експертами у боротьбі з проросійською пропагандою.
Офіційне Скоп’є ще в перші дні офіційно засудило повномасштабну російську агресію проти України. РПМ приєдналась до європейських санкцій проти росії, закрило повітряний простір над своєю територією для російських літаків, з країни були вислані 11 російських дипломатів. Північна Македонія надає різнобічну підтримку. Це і гуманітарна допомога бізнес-структур, і державна військова допомога, і фінансова допомога на рівні общин та мерії Скоп’є, готовність до співпраці державних інституцій, відкритий медійний простір на більшості телевізійних каналів та інформаційних порталах для виступів наших активістів, підтримка в організації мітингів, активізація закону про карне покарання за підбурювання або виправдання воєнної агресії з боку росії тощо. І це, знову ж таки, за умов відсутності суцільної підтримки в широких колах населення такої позиції влади та політики НАТО назагал, навіть не зважаючи на членство РПМ в Альянсі.
Майбутнє України — це насамперед перемога й відбудова. Об’єднання світових зусиль безпосередньо вплине на розвиток України, і цей процес буде обопільним. Зокрема, ми сподіваємось, що вступ України в ЄС надасть стимул і аргументи для якомога швидшого прийому в ЄС і Північної Македонії, яка вже багато років стоїть у черзі перед напіввідчиненими дверима європейської сім’ї. Війна в Україні активізувала певні процеси всередині країни і навколо неї, адже ця балканська країна завжди була в колі інтересів росії. Москва вкладала і продовжує вкладати чимало коштів в гальмування євроінтеграційних процесів і змінення пріоритетів розвитку країни. Причому, як зсередини, так і ззовні, використовуючи усі невирішені питання Північної Македонії з сусідніми Грецією та Болгарією. Тому перемога України над рашизмом стане перемогою для всього цивілізованого світу, в тому числі і для Північної Македонії.
Матеріал підготувала Таміла Вєлковська
Фото з архіву Громади українців в РПМ ім. Лесі Українки