+38(050)6630132 businesswoman.if@gmail.com

Нові можливості для українських експортерів

Нові можливості для українських експортерів

Анна Любима, експерт з міжнародних економічних відносин

Кожен новий ринок – це додаткові можливості для українських експортерів. Кожна країна є дуже цікавою для українського бізнесу, адже в тій чи іншій мірі відкриває перспективи розвитку зовнішньоекономічної діяльності українських виробників.

За інформацією Держстату України цього року зовнішньоторговельні операції проводились із партнерами із 220 країн світу. До того ж процес розширення географії присутності українських товарів у світі цього року був досить успішним – так за результатами першого півріччя українські експортери отримали доступ до нових ринків збуту різних континентів.

Українські виробники молока та молочних продуктів отримали можливість експортувати свою продукцію до Аргентини. Також до списку можливих ринків збуту цієї продукції приєдналися Ліван, Японія, Лівія та Кувейт.

Погоджено експорт українських товарів в такі країни: в Габон  – свинину; в Ботсвану – олію соняшникову та лікарські засоби; в Малаві – мед, с/г обладнання,  апаратуру для механотерапії, ножі, леза; Папуа-Нову Гвінею – екстракти дубильні, морозиво, прилади і апаратуру, хлібобулочні вироби; в Французьку Гвіану – олію соняшникову; в Сінт-Мартен (Нідерландська частина) – макаронні вироби, папір гігієнічний та овочі консервовані; в  Гренаду -металоконструкції алюмінієві, в Лесото –  телефонні апарати; в Джерсі – предмети одягу текстильні; в Кайманові Острови – лікарські засоби, медичні прилади, медичні вироби; в Ліберію – м’ясо птиці.

Важливо, що йдеться, зокрема про збільшення експорту харчової продукції із доданою вартістю.

Також цього року було знято заборону на експорт м’яса птиці та яєць з України до Японії, погоджено форму ветеринарного сертифіката на молочні продукти для експорту в Туреччину; надано змогу українським експортерам репродуктивного матеріалу коней постачати продукцію до Саудівської Аравії.

Для виробників переробленого тваринного білка відкрився ринок Сербії, для виробників столових яєць – ринок Ефіопії. Литва відкрила ринок для експорту арахнідів для потреб захисту рослин.

Великі можливості для українського експорту в Узбекистані – було погоджено низку ветеринарних сертифікатів, зокрема на корми рослинного походження, племінну та користувальну ВРХ, меду та продуктів бджільництва, борошно кормове з риби, морських ссавців, ракоподібних і безхребетних тощо. Із Словаччиною погоджено сертифікат здоров’я для імпорту живих равликів для розведення із України, із Йорданією та Кувейтом – сертифікати на експорт дрібної рогатої худоби.

Крім того, поновлено та погоджено 63 форми сертифікатів на продукцію тваринного походження з країнами-членами СНД у зв’язку із виходом України з Угоди про співробітництво в галузі ветеринарії. Підписано Угоду між державними установами України та  Республіки Північна Македонія про співробітництво у сфері карантину та захисту рослин, що має стати додатковим важелем для активізації двосторонньої торгівлі продуктами рослинного походження.

У березні 2021 року отримано визнання ЄС щодо зонування України до високопатогенного грипу птиці, відповідним рішенням відновлено експорт продукції птахівництва до ЄС. 28 травня відповідно до положень Всесвітньої організації охорони здоров’я тварин (МЕБ) Україна визнана вільною країною від грипу птиці.

Серед важливих питань, які потребують вирішення – створення умов для безперебійного та прогнозованого імпорту до України риби та ракоподібних із Данії, погодження нових можливостей по експорту українського м’яса в США, а також українських зернових в Індонезію.

Також наразі триває робота по відкриттю інших експортних ринків. Серед найбільш перспективних для експортерів країн – країни ЄС, Китай, Сінгапур, Індія, В’єтнам, ПАР та Індонезія.

Довідково.

За результатами першого півріччя 2021 року у рейтингах світових експортерів агропродукції Україна посіла перше місце за обсягами експорту соняшникової олії та проса, стала другою серед країн-експортерів ячменю, меду та ріпаку, загалом зміцнивши свою присутність на світових ринках цієї продукції, значно збільшила продаж шроту і макухи. Також  Україна входить в топ 10 на світовому ринку з експорту кукурудзи, лущених волоських горіхів, сушеного гороху, пшениці, концентрату яблучного соку,  волоських горіхів у шкаралупі, сушених яєчних продуктів, коріандру, сої, кукурудзяного крохмалю, соєвої, ріпакової та кукурудзяної олії, м’яса птиці, консервованих томатів.

Відповідно до інформації Держстату України у січні–травні 2021р. експорт товарів становив 24607,7 млн.дол. США, або 126,1% порівняно із січнем–травнем 2020р., імпорт – 25685,9 млн.дол., або 126,1%. Негативне сальдо склало 1078,2 млн.дол. (у січні–травні 2020р. також негативне – 859,3 млн.дол.).

Коефіцієнт покриття експортом імпорту, як і в січні–травні 2020р., становив 0,96.

Найбільшим торговим партнером України залишається Китай.