Острів Мінданао, Філіппіни, який перебував у розпалі війни, був запропонований як «нова модель миру». За даними ООН на 3 липня за 4 місяці повномасштабного російського вторгнення в Україну загинули понад 4800 мирних жителів, реальні цифри можуть бути значно вищими. Нові виклики нашого часу потребують нового підходу для їх вирішення.
У цій реальності міжнародна організація за мир «Небесна культура, мир у всьому світі і відновлення світла» (HWPL) при ЕКОСОР ООН представила світовій спільноті «нову модель миру» на суспільному рівні, яка успішно спрацювала у подоланні війни на Філіппінах.
Острів Мінданао на Філіппінах, населення якого налічує близько 22 млн осіб, був місцем найбільшого збройного конфлікту в Південно-Східній Азії. Внаслідок військових дій з кінця 60-х років минулого століття за приблизно 50 років загинуло понад 120 000 осіб. Однак зараз цей регіон перетворився з поля бою на приклад успішної побудови миру.
Збройний конфлікт на Мінданао має глибоке коріння конфлікту через відмінності в ідеологіях, етнічній і релігійній ідентичності між ісламом і католицтвом. Тому конфлікт тривав півстоліття, попри різні зусилля з боку уряду Філіппін та інших держав. Проблема полягала в тому, що коли угоди підписувалися лише на державному рівні з офіційними представниками, в результаті громадяни були не згодні, домовленості не до кінця виконувались і відбувалися нові сутички та кровопролиття.
Ключ до успіху «нової моделі миру» полягає у залученні громадянського суспільства до миротворчого процесу паралельно з угодами на державному рівні, завдяки чому досягається синергетичний ефект у зміні війни на мир. Саме цього вдалося досягти голові HWPL Лі Ман Хі, посланцю миру та ветерану Корейської війни, який особисто переніс жахи війни та вогнепальне поранення. Він виступив посередником у підписанні мирної угоди між конфліктуючими сторонами на громадському рівні в Мінданао у 2014 році. Подальша організація постійних миротворчих проєктів HWPL за участю громадян укорінила культуру миру у суспільстві та закріпила довгостроковий мир, подолавши 50-річну війну.


Факт припинення 50-літньої війни говорить про те, що можна перемогти війну і здобути мир, а «нова модель миру» з Мінданао подає ідеї для реалізації довгострокового і міцного миру.
Як півстолітня війна на Мінданао змінилася на мир?
Збройний конфлікт на Мінданао розпочався у 1969 році зі зіткнень між народом моро та владою Філіппін. Далі конфлікт сформувався як боротьба народу моро, який переважно сповідує іслам, з Філіппінами, більшість яких сповідує католицтво, за право заснування незалежної держави Моро. Ісламський визвольний фронт моро (MILF), що базувався на Мінданао, був найбільшою збройною силою у Південно-Східній Азії, а також на Філіппінах. У 2010-х роках уряд Філіппін оголосив повномасштабну війну з MILF. У результаті після великого кровопролиття уряд Філіппін та MILF підписали Рамкову угоду щодо Бангсаморо (FAB) у жовтні 2012 року шляхом втручання міжнародної спільноти, яка визнала мусульманську автономію на Мінданао.
Але навіть після угоди конфлікт, що глибоко укорінився, на основі етнічної та релігійної ідентичності між ісламом і католицтвом, не закінчився. Потім у вересні 2013 року Антоніо Ледесма, колишній католицький архієпископ митрополичої архієпископії Кагаян-де-Оро, звернувся до голови HWPL Лі Ман Хі з проханням виступити посередником у врегулюванні конфлікту на Мінданао. Голова Лі у відповідь відвідав острів Мінданао, на якому все ще була напружена ситуація через збройний конфлікт.


24 січня 2014 року відбувся візит голови Лі на Мінданао, де в місті Генерал-Сантос він вперше провів ходу за мир, запросивши понад 1000 осіб, включаючи студентів Державного університету Мінданао та членів молодіжних організацій. Після ходи за мир голова Лі запитав у присутніх: «Ви хочете миру чи війни? Якщо ви бажаєте миру, будь ласка, підніміть руки». Побачивши всіх із піднятими руками, голова Лі попросив підписати мирну угоду Фернандо Капаллу, колишнього архієпископа Давао, та Есмаеля Мангудадату, губернатора Магінданао.
25 січня 2014 року урядові сили та MILF нарешті погодили заключний додаток до Попередньої мирної угоди. Угода полягає у визнанні мусульманської автономії та поступовому роззброєнні MILF у регіоні Бангсаморо на півдні Мінданао, і це вважається найбільшим прогресом за 18-річний переговорний процес між двома сторонами. У травні того ж року парламент Філіппін почав вводити до законодавчого процесу так званий Основний закон Бангсаморо. І громадянська війна на Мінданао закінчилася, коли президент Родріго Дутерте нарешті підписав цей закон у серпні 2018 року.
Угода про мир на громадському рівні, укладена шляхом медіації HWPL, була свого роду проголошенням постійного миру в Мінданао. З того часу HWPL та всі сторони, включаючи місцевих політиків, представників релігії та громадянське суспільство, продовжували співпрацювати для встановлення миру в Мінданао. Зусилля, ініційовані громадянським суспільством, були спрямовані на співпрацю у сфері освіти з міністерствами центрального уряду на національному рівні. Організація HWPL запровадила освіту у дусі миру для студентів та громадян Філіппін, підписавши меморандум про взаєморозуміння з 70 навчальними закладами у 2016 році та з Комісією з вищої освіти (CHED) у 2018 році. В рамках цієї співпраці на Філіппінах 2551 педагог із 557 навчальних закладів пройшов підготовку для викладання уроків миру, а 23000 школярів та студентів пройшли навчання миру (200 педагогів та 5000 школярів та студентів з Мінданао).
Крім того, HWPL продовжує кампанію з підвищення інформованості про мир, у якій беруть участь громадяни, а також будує пам’ятки миру у співпраці із громадськими групами. 25 травня 2015 року в Булуані, провінція Магінданао, відбулася «Друга річниця ходи за мир на честь Декларації про мир у всьому світі», організована HWPL. На заході у мирі та злагоді зібралися не лише місцеві католицькі та ісламські лідери, а й ключові постаті MILF, політики, солдати, поліція та близько 3000 громадян. Крім того, 24 січня 2016 року у військовому таборі Дарапанан, Султан Кударат на Мінданао, було встановлено монумент миру HWPL на честь відзначення другої річниці громадянської Угоди про мир, а голова MILF Аход Ебрахім оголосив 24 січня «Днем HWPL». Це стало офіційною заявою про те, що HWPL сприяла досягненню миру на Мінданао.
Цього дня голова MILF Аход Ебрахім подарував голові Лі серп на знак того, що він переплавить зброю на знаряддя праці. «(Військові) Табори перетворяться на продуктивні спільноти. Наші комбатанти зосередяться на тому, щоб заробляти собі на життя мирно живучи в таборі. Коли це буде реалізовано, ми також встановимо пам’ятник миру в інших наших таборах», — Аход Ебрахім висловив бажання покласти край війні на Мінданао. Через кілька років бажання голови MILF Ахода Ебрахіма стало реальністю. Доказом цього є монумент миру HWPL, споруджений 19 липня 2021 року у Барангай Багуа Мотер, місто Котабато, Мінданао. Цей пам’ятник миру особливий тим, що у його виготовленні було використано переплавлену зброю, яку здали колишні комбатанти MILF.
Перспективи розвитку миру в Мінданао
Що стосується майбутньої діяльності в Мінданао, Джон Роммель Гарсес, головний керівник філії HWPL на Філіппінах, сказав: «Основна цінність мирної угоди Мінданао — це підхід до покращення обізнаності та дій громадян заради миру. Відповідно до цього підходу, HWPL здійснюватиме мирні проєкти, що ґрунтуватимуться на громадянському суспільстві у сфері освіти, релігії, молоді та жінок».
«У 2022 році ми зосередимося на створенні нових пам’ятників миру в Мінданао, а також у різних місцях на Філіппінах, реалізації автономії в Автономному регіоні Бангсаморо в Мусульманському Мінданао (BARMM) та просуванні спільних проектів з миробудування, заснуванні Міжконфесійного офісу релігій миру HWPL у місті Давао та інших місцях в Мінданао, а також проведенні активних регулярних зустрічей», — додав він.
Про миротворчу організацію HWPL
«Небесна культура, мир у всьому світі і відновлення світла» (HWPL) — міжнародна миротворча організація, створена задля припинення війн та миру в усьому світі. HWPL є неурядовою організацією, зареєстрованою в Департаменті глобальних комунікацій ООН (DGC) та Економічній і Соціальній Раді ООН (ECOSOC) як організація зі спеціальним консультативним статусом, а також HWPL зареєстрована в Сеулі, Південна Корея. Голова HWPL Лі Ман Хі є ветераном Корейської війни. До пандемії COVID-19 він здійснив 31 поїздку по всьому світу з метою досягнення миру.
Більше інформації: https://www.hwpl.kr/language/en/about-hwpl-_en/