Сьогодні верба є однією з основних енергетичних рослин, яку широко використовують у світі. Як біоенергетична культура вона популярна завдяки великому потенціалу як джерела відновлюваної енергії, що не спричинює парникових газів або кислотних дощів, тобто є ідеальним екологічно чистим паливом. Крім того, верба є досить непоганим інвестиційним проектом. Як приживається в Україні енергетична верба, про її потенціал і можливості в альтернативній енергетиці нам розповів директор ТОВ «Енергетична верба» Леонід Мележик.

Леоніде, розкажіть, будь ласка, трішки про себе, про свій трудовий шлях. Коли зрозуміли, що Ваша трудова діяльність буде пов’язана саме з енергетичною вербою?
Все почалось у 1993 році, тобто 27 років тому. Навчався я в Українській сільськогосподарській академії на Факультеті електрифікації та автоматизації. По професії я енергетик. По закінченню навчання я почав працювати у КО «Київзеленбуд». У 1998 році створив свою першу приватну фірму «Еліт Едельвейс». Почав займатися поставками декоративних рослин із-за кордону та надавати послуги по ландшафтному дизайну та озелененню. Мені подобалося працювати з рослинами, я навіть вивчив латинську мову. Дані знання мені були потрібні для того, щоб розуміти, які рослини можуть приживитись у нас на Україні, а які, відповідні, ні. Крім того, я старався весь час удосконалювати знання у даній галузі, адже технології не стоять на місці, як і будь-що інше. Одного разу я знайшов контакти хорошої американської компанії, яка виробляла системи автоматичного поливу Hunter, в якій можна було проходити навчання. Звичайно, я не упустив свій шанс. Після чого привіз отримані знання в Україну і вже 22 роки навчаю інших. Станом на сьогоднішній день вже 300 українських фірм працюють за нашими технологіями.

Я хочу жити у нашій країні! Я хочу, щоб наша країна була кращою! Звичайно, ми виділяємо кошти на благодійність, але цього недостатньо, щоб змінити економіку країни та її позитивний імідж за кордоном. Я довго думав над тим, чим особисто я можу допомогти Україні в її розвитку?! Наша країна славиться неймовірною природою. Дев’ять років тому я почав новий проект в альтернативній енергетиці – побудові електростанцій на біомасі. Даним інвестиційним проектом зацікавились інвестори і вже були готові підписувати відповідні договори. Але одного разу я зрозумів, що цей проект потрібно доопрацьовувати. Чому? Тому, що коли я почав перевіряти компанії, які мали б поставляти нам біомасу, то зрозумів, що ні одне підприємство не може забезпечити постачу біомаси на постійній і гарантованій основі. Всі договори з підрядниками були не зовсім коректними, разовими і ризики були досить великими. Проект ми призупинили і я самостійно почав роздумувати, де ж брати біомасу? На той момент мій товариш у Вінницькій області відкрив завод по виробництву пелет, який виявився дуже вдалим проектом. Пелети робили з соломи, а солома була дуже дешевою. Але через 3 роки він його закрив. Закрив тому, що власники земель, у яких закуповували солому вирішили значно підвищити ціну. Наприклад, якщо вони купляли солому по 5 грн, то власники сказали, що продаватимуть по 50 грн. Розумієте ж різницю?! Після даного випадку я почав вивчати тему енергетичних рослин, яка була мені дуже цікавою.
Чому саме верба?
Тому, що це українська рослина, яка дуже легко і просто розмножується та ідеально приживається на наших землях. Закуповувати іноземні сорти верби, на той момент, було дуже дорого. Тоді я почав шукати компанії, які б вирощували українські сорти, але і в даному випадку мені довелось зіштовхнутись з певними труднощами. Після, я зрозумів, що потрібно виводити власні сорти. І на сьогоднішній день ми вивели вже 4-ри українські сорти, які офіційно зареєстровані та пройшли всі комісії. Невдовзі ми зареєструємо ще декілька. Потрібно брати до уваги й те, що на різних землях різні сорти приживають по-своєму.
Верба – це сировина з плюсовою складовою вуглекислого газу. Чому у нас немає зими?! Та тому, що вуглекислого газу у повітрі збирається більше, ніж його всмоктують рослини. Ми спалюємо вугіль, нафту, тобто дерева, які росли колись. Структура дерева, в основному, складається з вуглецю. Для того, щоб дерево виросло потрібен фотосинтез і вуглекислий газ, сонце/тепло та вода. Протягом того як дерево росте, воно утримує вуглець. Дерево впало, чи його зрізали і залишили на землі – вуглець утримує земля. Дерево спалили – вуглець звільнився і пішов в небо. Що ж робимо ми? Висаджуючи промислові ліси, ми покращуємо екологію даного регіону, оскільки верба утримує воду і покращує цим клімат. Навіть, коли ви зрізали її верхівку, то коріння все одно утримує воду і потім дерево відростає ще краще.

За даними Держгеокадастру України на нашій території близько 5-ти мільйонів гектарів малопридатних або непридатних для ефективного ведення сільського господарства земель з піщаними, перезволоженими, заболоченими, техногенно-порушеними ґрунтами та ін.. Як свідчить досвід передових країн світу, такі землі за науково-обґрунтованого ведення господарства придатні для ефективного продукування відновлювальних енергетичних ресурсів, зокрема плантаційного лісовирощування. На таких землях, за умови науково-обґрунтованого вирощування енергетичної верби можна отримувати в середньому 18 т/га палива в рік. Якщо порахувати, що ми зможемо використати хоча б 30% цих земель під вирощування енергетичної верби та інших енергетичних рослин, то ми отримаємо 14 млн. тон біопалива. В газовому еквіваленті ми можемо замінити 7,24 млрд газу кожен рік, а це 60 млрд грн. Тобто кожен рік Україна може зменшити виплати за газ за кордон на постійній основі на 60 млрд. грн. А ще 60 млрд грн. кожен рік будуть залишатися в Україні у наших фермерів та землевласників, які вирощуватимуть енергетичну вербу та забезпечуватимуть теплом свої будинки, школи та дитячі садки, замість того, щоб сплачувати за природний газ стороннім державам.
Розкажіть більше про технологію вирощування культури?
Енергетичну вербу слід саджати у підготовлену землю. Грунт під посадку готується так само, як і під овочеві культури. Робиться глибока оранка, проводиться вирівнювання та ущільнення. Потім потрібно підібрати посадковий матеріал нашої або іноземної селекції. Також в кінці першого (або як його ще називають нульового) року слід зробити технологічний зріз, аби рослина набула вигляду куща. Дуже важливим і найбільш трудо- і фінансовозатратним для верби є саме перший рік після закладання плантації, коли відбувається укорінення саджанців. На нього припадає 90% загальних витрат при формуванні урожаю. Більше інформації на нашому науковому сайті: verba.kiev.ua. І далі три роки до отримання врожаю верба росте. Перший врожай біомаси з плантації збирають взимку у кінці 3-го року, а далі кожні 3 роки. Доросла плантація після першого збору потребує лише помірного удобрення, в залежності від показників ґрунту та очікувань по рівню урожайності.

Поділіться своїми планами/ідеями/задумами щодо розвитку вирощування енергетичної верби в Україні?
У нас в планах відкриття Всеукраїнської Енергетично-Ресурсної Біологічної Академії, яка скорочено матиме назву «ВЕРБА». Це досить великий проект. На даний момент наша ціль – висадження 1 км дорожньої траси вербою під Броварами, Київська обл.. І потрібно це зробити вже у березні, поточного 2020 року, щоб не втрачати рік.
Скільки потрібно вкласти коштів, щоб висадити 1 км. верби вздовж траси?
Найголовніше – вкласти душу. Рослини – вони ж, як діти. А щодо коштів, то ми все підрахували і для вирощення верби на 1 км дороги під Броварами нам потрібен 1 000 000 грн на дорослі саджанці. На майбутнє вартість складатиме всього 200 000 грн, потім ще дешевше. І якщо ми встигнемо з посадкою екпериментальної ділянки весною, то вже зимою 2021 року Укравтодор та наукові інститути України зможуть провести експертизу і підтвердити всю значущість даного експерименту.