+38(050)6630132 businesswoman.if@gmail.com

Ключовим показником для іноземного інвестора є те, як працює місцевий бізнес, в нашій країні

Ключовим показником для іноземного інвестора є те, як працює місцевий бізнес, в нашій країні

«Інвестуйте в Україну, зараз саме той час можливостей, який в жодному разі не можна згаяти», – ось такі вигуки лунають від людей, яким не байдужа доля країни і які проговорюють це питання на всіх можливих заходах та подіях. Чому? Якщо інвестуєш – отримуєш нові робочі місця, а робота є новою можливістю для українців заробляти та жити краще.

Виконавчий директор Офісу із залучення інвестицій UkraineInvest Сергій Цівкач в інтерв‘ю «Business Woman» розповів про державні інституції, ефективність роботи UkraineInvest і поділився інструкцією, як влучно залучати іноземні інвестиції в Україну.

UkraineInvest: як був створений Офіс із залучення інвестицій? Як саме він зараз працює?

UkraineInvest – це урядовий Офіс із залучення та підтримки інвестицій, створений у 2016 році для залучення інвестицій та допомоги наявним інвесторам у розширенні свого бізнесу в Україні. Наша команда надає послуги у форматі «єдиного вікна», а саме: ми підтримуємо ефективний діалог між урядом та бізнес-спільнотою, надаємо підтримку потенційним інвесторам та якісні послуги із супроводу наявних інвесторів, надаємо сприяння та консультації у вирішенні питань, що виникають під час розробки та реалізації їхніх інвестпроєктів в Україні. Крім того, ми постійно прагнемо поліпшити інвестиційний клімат в Україні, розробляючи пропозиції щодо внесення змін до нормативно-правових актів.

Як результат, з моменту створення UkraineInvest вдалося допомогти розблокувати понад 4 мільярди доларів США прямих іноземних інвестицій та надати більше ніж 5 тисяч консультацій. Крім того, UkraineInvest докладає зусиль щодо відновлення інвестиційної привабливості територій Донецької та Луганської областей і бере участь у робочій групі під керівництвом Віцепрем’єр-міністра України Олексія Резнікова для розробки механізмів залучення інвестицій та стабілізації економіки регіонів на сході України.

З якими державними інституціями ви співпрацюєте?

Потрібно відзначити, що одним із основних завдань UkraineInvest є забезпечення співпраці органів виконавчої влади, інших органів державної влади та органів місцевого самоврядування, спрямованої на створення сприятливого інвестиційного клімату в Україні. Тому ми активно взаємодіємо з Верховною Радою України, Фондом державного майна України, Державною службою геології та надр України, центральними та місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, правоохоронними органами, Тимчасовою спеціальною комісією Верховної Ради України з питань захисту прав інвесторів та багатьма іншими організаціями і відомствами.

Ви є виконавчим директором вже рік. Що вдалося виконати за цей період?

Цей рік, незважаючи на коронавірусну кризу, був досить продуктивним з точки зору розвитку інвестиційного ринку в Україні, і UkraineInvest вдалося досягти значних результатів. Після прийняття Закону «Про державну підтримку інвестиційних проєктів із значними інвестиціями в Україні» ми бачимо, як збільшується зацікавленість інвесторів. Так, у додаток до нашої постійної роботи, за останні пів року до UkraineInvest вже надійшло 26 заявок від інвесторів на загальну суму понад 1,7 млрд доларів США. Ми надали більше ніж 480 консультацій потенційним інвесторам та іншим зацікавленим сторонам стосовно питань реалізації інвестпроєктів в Україні, провели більше ніж 400 зустрічей, відео- та аудіоконференцій з потенційними новими та тими інвесторами, які планують розширення свого бізнесу в Україні.

Ефективність нашої роботи також була доведена тим, що UkraineInvest увійшов до трійки найкращих національних інвестиційних агенцій серед 23 країн Центральної та Східної Європи. Новинна платформа із Лондона «Emerging Europe» щороку оцінює національні агенції із залучення інвестицій, що промотують конкурентні переваги країн та, зокрема, використовують диджитал-канали для залучення уваги потенційних інвесторів. Цьогоріч UkraineInvest підвищив результат на дві позиції в порівнянні з 2020 роком. За показником «вірність інформації», UkraineInvest зайняв 2 місце, а за показником «онлайн-присутність та зручність використання» – ми поділили 2 місце разом із Грузією та Естонією.

Як щодо інвестиційного рейтингу українських регіонів?

З метою визначення рейтингу територіальних громад, готових до роботи з потенційними інвесторами та стимулювання відповідної роботи щодо місцевого економічного розвитку, UkraineInvest спільно з Українським інститутом майбутнього розпочали анкетування усіх територіальних громад України (близько 1500 адміністративно-територіальних одиниць) для визначення рейтингу їх інвестиційної привабливості.

Всім громадам України були направлені опитувальники, які допоможуть визначити поточний стан та перспективи їх розвитку, в тому числі і регіонів, де вони розташовані. Дослідження інвестиційної привабливості громад є важливим з багатьох причин. По-перше, громадам важливо показати рівень власної економічної діяльності: наявні переваги, на які варто звернути увагу, і недоліки, які потрібно буде виправити. Місцева влада розумітиме, які є проблеми і перспективи в усіх громадах, а інвестор при цьому матиме бачення ресурсних складових громади: кількості населення, спроможності громад комунікувати з бізнесом тощо.

Отримана інформація дозволить сприяти системному аналізу готовності громад до роботи з потенційними інвесторами, стимулювати розвиток та покращення їх показників, що дозволять підвищити конкурентоспроможність громад в процесі залучення інвестицій, а також сприяти потенційним інвесторам отримувати системну достовірну інформацію щодо інвестиційного потенціалу України у відповідній динаміці. У результаті ми презентуємо візуалізовану мапу інвестиційної привабливості регіонів країни.

Чи маєте Ви покрокову інструкцію, як влучно залучати іноземні інвестиції в Україну?

Доведення бізнес-клімату в Україні до найкращих світових стандартів є пріоритетом для Уряду та UkraineInvest. Інвестиціям, як правило, значно сприяє привабливий інвестиційний клімат. Захищеність інвестицій – це показник в першу чергу того, наскільки комфортні умови для роботи інвестора створила держава.

Для ефективного і дієвого залучення іноземних інвестицій в Україну UkraineInvest застосовує всі наявні можливості та механізми. Ми напрацьовуємо співпрацю з Міністерством закордонних справ, українською діаспорою та іноземними бізнес-асоціаціями для забезпечення представництва UkraineInvest у світі та інформування потенційних інвесторів про інвестможливості в Україні.

UkraineInvest організовує та бере активну участь в міжнародних форумах, конференціях, семінарах та інших заходах, метою яких є інформування іноземних партнерів про інвестиційний потенціал України. Зокрема, цього року за ініціативи UkraineInvest було започатковано серію міжнародних конференцій «UkraineInvest Talks», перша з яких з успіхом пройшла 27 травня в Дніпрі, а друга відбулася 8 липня у Вільнюсі за участі найвищого керівництва нашої держави та широких ділових кіл з усього світу. Такі конференції показали свою ефективність і будуть проводитись і надалі в різних містах України та світу.

Одним з найбільш дієвих інструментів для промоції інвестиційного потенціалу України став «UkraineInvest Guide» – це аналітичне видання, що містить актуальну інформацію про інвестиційний потенціал України, зміни в регуляторній політиці та, зокрема, дані про об’єкти приватизації. Це більше ніж 300 сторінок аналітичної інформації із понад 80 інвестпроєктами. Крім того, у взаємодії з органами влади та місцевого самоврядування ми ведемо активний пошук інвестиційних проєктів у регіонах України та здійснюємо їх активну промоцію як під час зазначених заходів, так і шляхом прямої цільової розсилки потенційним інвесторам в усьому світі.

Ключовим показником для іноземного інвестора є те, як працює місцевий бізнес, міжнародні компанії в нашій країні. На тлі пов’язаної з коронакризою економічної рецесії для стимулювання інвестицій важливо не лише гарантувати інвестору рівні умови ведення бізнесу, а й прогнозованість кооперації з державою. Дуже важливо продемонструвати історії успіху ведення бізнесу. В Україні за весь час UkraineInvest супроводжував такі великі компанії, як «KNAUF», «KOSTAL», «LOUIS DREYFUS», «IKEA», «CERSANIT», «ARCELORMITTAL», «FLEX», «PRETTL», «SPG», «HEAD» та інші. Так, у нас вже є чимало прикладів успішної роботи як українських, так і іноземних компаній. Для прикладу, мексиканська компанія «Grupo Bimbo», яка присутня в 33 країнах і є лідером у галузі високошвидкісної випічки, має завод у Дніпрі та планує побудувати ще один завод-пекарню в Київській області. У травні цього року австрійська компанія «HEAD Sport GmbH», один із найбільших світових виробників спортивних товарів, розпочала будівництво заводу у Вінниці. Це буде найбільший завод компанії з виробництва обладнання для зимових видів спорту в Україні. «Aptiv PLC», глобальна технологічна компанія з Ірландії, що обслуговує автомобільний сектор у 44 країнах, також планує збільшити інвестиції в Україну. «Aptiv» вже має три заводи-партнери у Вінниці, Чернівцях та Івано-Франківську і готується до кінця 2021 року запустити власний завод з виробництва електрокабельної продукції для автомобілів групи «Volkswagen» у Черкасах.

Як бачимо, міжнародна інвестиційна спільнота уважно стежить за тим, як Україна розвивається. Зі свого боку UkraineInvest прагне не лише реагувати на зацікавленість потенційних інвесторів, але й проактивно залучати їх до співпраці. Ми завжди готові до діалогу і, як і раніше, залишаємося надійним партнером для бізнесу.

Автор матеріалу: Юлія Більовська

Фото з архіву Сергія Цівкача