+38(050)6630132 businesswoman.if@gmail.com

Катерина Павлова: У будь-яких ситуаціях знаходьте сили, щоб йти далі

Катерина Павлова: У будь-яких ситуаціях знаходьте сили, щоб йти далі

Начальник відділу міжнародного співробітництва та зв’язків з громадськістю
Державного агентства України з управління зоною відчуження (ДАЗВ) Катерина Павлова розповіла журналу Business Woman про свій досвід на посаді голови Агенства.

 Катерино, на Вас тимчасово було покладено обов‘язки голови ДАЗВ. Яких успіхів вдалось досягти на даній посаді?

 Так, у лютому мене було призначено в Агенство, на яке покладено стратегічно важливі питання у сфері ядерної та радіаційної безпеки України, а також подолання наслідків Чорнобильскої катастрофи та зняття з експлуатації ЧАЕС. Агенству підпорядковані державні підприємства, в тому числі і стратегічне. Загальна кількість працівників – більше 5000. Саме на час моєї каденції було накопичено дуже багато проблемних питань, які потрібно було вирішувати терміново. Перше і головне – отримати бюджетне фінансування по програмах, якими фінансуються підприємства, підпорядковані Агенству та заходи, передбачені загальнодержавними програмами. Дуже важливо, щоб питання безпеки та працівники, які відповідають за дані питання отримували вчасно заробітну плату, а також, щоб вчасно фінансувались першочергові завдання покладені на Агенство. Однією із загроз, яку я на той час розуміла, була пожежа. Та вже в лютому ми почали активно розконсервовувати в зоні відчуження пожежні потужності та проводити заходи по попередженню. Але, на жаль, не зважаючи на всі наші активні дії, ми все одно отримали пожежу великих розмірів. З квітня почались великі згорання. Ми боролися разом з ДСНС. Але, не зважаючи на всі додаткові проблемні питання, ми вчасно та вдало виконали Проєкт «Ліквідація могильника радіоактивних відходів на території військової частини Міністерства оборони України, смт. Цибулеве Кіровоградської області», який виконується у рамках Імплементаційної Угоди України та НАТО за підтримки Трастового фонду НАТО із захоронення радіоактивних відходів та керується Агенством НАТО. Відходи було перевезено в Зону відчуженння на постійне зберігання.

Прокоментуйте ситуацію, яка є на даний момент у зоні відчуження.

На даний момент у деяких осередках тліють торф’янники, але загалом вогню не має. У зв‘язку з пандемією постраждала сфера відвідування Чорнобилю. Підприємства, які супроводжували туристів залишились без фінансової складової. Пандемія принесла неочікувані реалії до яких бізнесмени та держава не були готові. Відвідування Чорнобилю набрало дуже великі оберти і Чорнобиль став одним із магнітів України але в цьому напрямку ще дуже багато завдань повинно бути виконано. Більшість відвідувачів – це іноземці і розвинута інфраструктура для комфортного перебування повинна бути, а це фінансові інвестиції великих розмірів.

У яких міжнародних проектах Ви приймали участь і що Вам запам‘яталось найбільше? Вся міжнародна активність пов‘язана з радіаційною та ядерною безпекою. За останні роки я була залучена в Магате, НАТО, ЄБРР, G7, проекти Єврокомісії та до безлічі інших. Без міжнародної допомоги України впоратись з стратегічними завданнями нашої сфери дуже складно. Технології, фінанси, експертна допомога – це все дуже важливо мати Україні для вирішення питань безпеки. Дипломатичні кола світових лідерів в ядерній та радіаційній сфері дуже закриті і щоб долучитись до цих кіл, треба мати і освіту, і досвід, і ім‘я на світовій арені.

 На Вашу думку, що необхідно перейняти та втілити з міжнародного досвіду Україні? Першочергово – це попередження та ліквідація великих лісових пожеж на великих територіях. Глобальне потепління усугубляє процеси і у нас в країні є одна з глобальних загроз – пожежі. Зона відчуження займає особливий статус территорій, 256.000 км3 майже територія Люксембургу, де 34 роки природа живе своїм життям. Ми маємо території великих розмірів без інфраструктурних можливостей. Мобільний зв‘язок покриває не більше 20% території, радіозв‘язку немає, контроль периметра на слабкому рівні. Завдання комплексні в цьому напрямку і краще не вигадувати, а перейняти досвід країн, які вже десятиріччями боряться з такими пожежами – Австралія та США.

Не треба забувати про радіоактивні відходи, бо Україна займає 2 місце в Європі та 4 у світі по кількості радіоактивних відходів. У нас є великий спадок і безпека в сфері поводження, перевезення, зберігання, захоронення радіоактивних відходів. Обов‘язково потрібно переймати новітні практики в цій сфері. У нас вже налагоджені дуже потужні напрямки співпраці з країнами: Японія, США, Британія, Швеція, Норвегія та інші. У цій вузькій сфері вже сформовано свій міжнародний круг експертів і я пишаюсь, що маю можливість бути частиною міжнародної спільноти сфери ядерної та радіаційної безпеки.

Ви володієте 6-ма іноземними мовами. Поділіться секрета вивчення мови?

Жодних секретів. Це потреби. Я завжди продовжую вчитись, тому іноземні мови – це дуже важливо для сфери, в якій я працюю. Коли ти розмовляєш з експертами на різних мовах, тоді успіху у вирішенні того, чи іншого питання стає набагато більше. Так склалося, що я багато часу провчилася та пропрацювала в Данії, де я і зрозуміла, що вчитись треба, бо світ змінюється, глобальні загрози змінюються, проблеми в різних сферах поповнюють перелік.

 Що б Ви хотіли порадити жінкам для професійної самореалізації?

Ніколи, ніколи, ніколи не зупинятись. У будь-яких ситуаціях. Навіть якщо ви вирішили, що все, далі я не йду. Знаходьте сили, можливості та причини, щоб йти далі до зірок. Завжди пам‘ятайте, що жінкам добитись успіху в рази складніше, ніж чоловікам, але сприймайте це, як норму, не опирайтесь. Боріться, доказуйте, працюйте в день і в ночі, але йдіть до цілі і ставте нові, бо рух – це життя.