Амбасадорка Фонду родини Богдана Гаврилишина у Великій Британії, докторантка Інституту дипломатії та міжнародного управління Університету Лафборо у Лондоні – Вікторія Старцева розповіла про британсько-українську співпрацю, спільні проєкти задля підтримки та розвитку жіночого і молодіжного лідерства, наголосила на актуальності та важливості теми гендерної рівності у політиці, сфері дипломатії та міжнародних відносин.
Вікторіє, сьогодні тема гендерної рівності на піковому рівні! Вам вдалося дуже професійно заглибитися в цей напрямок. Чому обрали саме його?
Профільною темою моєї науково-практичної експертизи є вивчення культурної дипломатії, м’якої сили та гендерної рівності у політиці, сфері дипломатії та міжнародних відносин. Наразі працюю над інноваційним та новітнім проєктом – дослідженням інституту перших спаусів[1].
Ексклюзивність проєкту полягає в тому, що до цього не було зроблено комплексного дослідження міжнародних практик ініціатив інституту перших спаусів, ніхто не вимірював важливість їх внеску та впливу на розвиток демократичного суспільства, їх роль як незалежних культурних дипломатів, публічних адвокатів та послів доброї волі.
Сьогодні, коли світ змінюється і питання гендерної рівності в політиці набуває особливої важливості та резонансу, на мою думку, ця тема заслуговує особливої уваги. Однак вважаю, що важливим викликом перед суспільством є боротьба зі стереотипами, що гендерна рівність – то «страшний звір». Навпаки, це про інклюзивність, партнерську підтримку між подружжям, врешті-решт про якісну співпрацю кожного члена суспільства задля його розумного розвитку. І перші спауси стають прикладом для решти суспільства, вони стають першими показовими «агентами змін», адже публічна постать завжди має механізми впливу на ті чи інші тенденції у суспільстві.
Більшість Ваших проєктів побудовано на «місточках» співпраці між Україною та Британією. Розкажіть, які проєкти вдалося втілити?
Дякую за чудове та практичне запитання. Я людина, яка довгий час живе між двома країнами – Україною та Великою Британією. Живучи, навчаючись та працюючи на дві країни, мала змогу «зсередини» вивчити та зрозуміти культурні особливості та потреби наших двох діаспор, української та британської.
А саме тому моєю давньою мрією було втілювати проєкти, які націлені на побудову та розбудову «дипломатичних містків» між цими країнами. Наразі це стало моєю фаховою місією. Сфера моєї практичної діяльності лежить у площині культурної дипломатії та має два чітких напрямки – підтримка та розвиток жіночого та молодіжного лідерства між Україною та Великою Британією. Велика Британія – серед топу трьох країн – лідерів світу, Україна –молода європейська країна, яка стрімко розвивається, а дипломатичні зв’язки між нами історично завжди були дружніми, саме тому програми співпраці та міжнародного обміну досвідом є надзвичайно важливими.
Стосовно молодіжного лідерського розвитку,разом з Фондом родини Богдана Гаврилишина та програмою «LEAD» (Leadership Education And Development), було створено відгалуження програми «Молодь змінить Україну» з вивченням корисного практичного досвіду України та Великої Британії. Також ми започатковуємо ряд міжнародних ініціатив на основі проєкту перекладу Декларації відповідальності людини та Всеукраїнського Дня відповідальності людини.
Всі ці ініціативи стануть фундаментом для розбудови великої кількості «культурно-дипломатичних містків» між Україною та Британією. Колись Богдан Гаврилишин – людина, яку безмежно поважаю, сказав: «Хочете передбачити майбутнє країни – подивіться про що мріє молодь». Тому вважаю, що розвиток молодіжних лідерських програм, сприяння міжнародному нетворкінгу та міжнародній співпраці між Україною та Великою Британією є критично та стратегічно важливими для побудови кардинально нового суспільства наших країн у майбутньому.
Вікторіє, про що мрієте?
Разом із моїми колежанками, соціально активними українками, що живуть на території Великої Британії, працюємо над створенням та розвитком першої, а тому унікальної британсько-української жіночої бізнес-асоціації як міжнародної культурно-дипломатичної платформи. Це стане першим інноваційним «дипломатичним містком», який матиме на меті об’єднати та дбати про інтереси жіночого лідерства та розвитку бізнесу між українською та британською громадами в контексті культурної дипломатії двох країн для підтримки британсько-української міжнародної співдружності.
Тому ми запрошуємо до співпраці шановних послів України та Великої Британії, дипломатичні установи, міжнародні організації, перших спаусів[2], культурних дипломатів, громадських активістів, послів доброї волі, представників бізнес-спільноти для спільної роботи над такою важливою місією як розбудова міжнародної платформи для соціально свідомого та відповідального бізнесу, дипломатії та політики між Україною та Британією. Хочу підсумувати фразою Богдана Гаврилишина: «Мрійте глобально, дійте локально!»
Матеріал підготувала Ольга Горбенко-Намік
Фото з архіву Вікторії Старцевої
[1]Перші спауси – чоловіки та дружини президентів, послів, прем’єр-міністрів та других перший спаусів.
[2]Перших леді та джентльменів, дружин та чоловіків послів та прем’єр-міністрів.