+38(050)6630132 businesswoman.if@gmail.com

Доула: мода чи допомога

Доула: мода чи допомога

Чи знаєте Ви, хто така доула? В Україні це нове та незвичне слово, хоча в Європі давно поширене. Зазвичай ми не знайомі з цією професією. Скажете знову щось модне та швидкоплинне? Проте, існує багато жінок, які щиро вдячні доулам за їхню допомогу при пологах. Про нюанси професії та поради вагітним говоримо з лондонською доулою Валентиною Рудюк.

Ви по-особливому підтримуєте жінок. Розкажіть про те, чим займаєтеся?

Я – професійна доула, інструктор з масажу немовлят, учитель методу підготовки KGHypnobithing, засновник спільноти «Беременная UK». Є ведучою «Космічного курсу підготовки до м’яких пологів», завдяки якому вже понад 400 вагітних жінок отримали дуже цінні знання, рекомендації спеціалістів, практичні поради для максимально позитивного досвіду народження дитини.

Хто така доула?

Доула – це жінка, яка готує батьків до пологів, підтримує в момент народження дитини та допомагає відновленню після. Доули навчаються в Англії, проходять процес сертифікації. Більшість своїх знань отримуємо завдяки досвіду, працюючи з багатьма вагітними жінками та відвідуючи багато різних пологів.

А чи доула схожа на акушерку?

Ні, доула не може замінити акушерку чи лікаря. Ми не медичні працівники та не можемо приймати дитину. Це можна порівняти з коучем з питання народження, щоб допомогти та підтримати вас у процесі, поки медичний персонал зосереджується на протоколах.

Як давно Ви за кордоном? Чи Велика Британія є єдиною країною, у якій Ви проживали?

В Англії я проживаю майже 10 років. Переїхала сюди з України, і навіть зараз я не бачу себе в інших країнах.

Як відчули своє покликання? Вагалися, чи варто йти цим шляхом?

Моє покликання знайшло мене само. Коли я прийняла рішення, що готова завагітніти та народити дитину, у моє життя прийшов Мішель Оден – всесвітньо відомий французький акушер-гінеколог з досвідом роботи більше ніж 55 років. Йому зараз 90 років, і живе він у Лондоні. Саме Мішель Оден у 70-х роках помістив ванну в родзалі, щоб жінки мали можливість народжувати у воді, що є фізіологічно безпечно. Також він облаштував «кімнати домашнього типу», щоб жінка, яка народжує своє дитя, почувалася в безпеці та комфорті.

Мішель є автором найкращих книг про пологи. Він більшу частину свого життя вивчав те, як саме впливають пологи на майбутнє дітей. Заснувавши в Лондоні «Центр первинного здоров’я», Мішель Оден зібрав і провів наукові роботи, які пояснюють зв’язок між способом народження дитини та її фізичним і психологічним здоров’ям.

У 8 років я тримала в руках його книги. Саме так почалася моя подорож в доульство. Готуючись до своїх пологів, я прочитала всі наявні книги про вагітність, пологи та відновлення після. Я передивлялася всі вебінари та лекції, прослухала десятки курсів і познайомилася з багатьма «духовними» акушерками, як їх називають у народі. Це дало мені чимало ресурсу, упевненості та віри.

Після народження старшого сина, коли, бувало, зустрічалась зі своїми подругами, я завжди говорила з ними на одну тему – пологи. Так склалося, що багато сусідок були вагітними. Вони ділилися своїми переживаннями, а я натомість їх підтримувала та готувала до пологів. Ось так мене й запросили вперше піти з жінкою на пологи, як «birth partner». Моя віра та підтримка були ресурсом для породіллі.

Акушерка, яка з нами була присутня на пологах, називала мене прекрасною доулою. Я тоді не знала, що це означає. Як тільки ознайомилась із цією професією, моє життя розділилося на «до» та «після». Після того я отримала сертифікат, побувала на десятках різних курсів з підвищення кваліфікації та здобула додаткові спеціалізації, пов’язані з вагітністю та новонародженими дітьми. Вважаю, що доля сама мене направляє туди, куди мені дорога, тому ніяких вагань у мене ніколи не було.

Якщо не доула, то чим би Ви займалися натомість?

У мене ніколи не було чіткого плану. Я просто довіряла своїй інтуїції.

Чи можете порадити, як обрати жінці доулу, якщо та проживає за кордоном?

Спочатку потрібно для себе вирішити, чого Ви чекаєте від доули. Важливо знайти доулу, з якою легко спілкуватися, яка розуміє Вас і підтримує. Я особисто продовжую спілкуватися з більшістю клієнтів. Вдячна людям за те, що запросили мене на цей інтимний процес – народження маленької людини. Тому порада така – звертайтесь і розмовляйте з доулами.

Що робить доула?

Доула може виконувати широкий спектр функцій, залежно від їхніх уподобань і Ваших, а саме:

  • масаж під час усіх періодів пологів та акупунктуру, щоб допомогти проживати відчуття м’яко;
  • нагадає вам техніки розслаблення та допоможе використовувати їх під час пологів. Це дихання, звучання опорним звуком, ефірні олії, вода, зміна пози чи ребозо-масаж, що допоможе зняти напругу в тазі та створити більше місця для малюка під час проходження родового шляху;
  • може бути вашим захисником, щоб допомогти Вам народжувати відповідно до Ваших побажань;
  • попереджує персонал про Ваші потреби та допомагає пояснити Вам варіанти, якщо втручання стане необхідним;
  • допоможе зберегти спокій Вам і Вашому партнеру;
  • налагоджує лактацію після пологів;
  • підказує, як правильно прикладати малюка до грудей.

Чи було таке, що відмовляли клієнтам? Чи маєте власні критерії з ким працювати, а з ким ні?

Я можу відмовити вагітній жінці, якщо на період її ПДП (передбачуваної дати пологів) у мене є підписаний контракт з іншими клієнтами. Але я маю колегу Ксенію, яку рекомендую в таких випадках.

Чи можете розповісти випадок, який запам’ятався Вам найбільше у Вашому житті, пов’язаний саме з Вашим покликанням?

Я підтримувала жінок в абсолютно різних ситуаціях: тримала за руку на операції, розказувала мамі, як лікарі обережно роблять свою роботу та плакала, коли мама вперше доторкнулася щокою до свого малюка. Були пологи у воді, у пологовому центрі, у госпіталі зі стимуляцією чи епідуральною анестезією, домашні пологи, двійня, тазове передлежання, натуральні пологи після КР і т. д. Доула готує молодих батьків до натуральних пологів, але ми обговорюємо можливості в різних непередбачуваних ситуаціях, щоб цей досвід був максимально позитивним для породіллі, батька та малюка.

Які поради Ви можете дати вагітним жінкам?

  1. Готуйтеся. Розуміння процесу народження, а також плюсів і мінусів Вашого вибору є ключовим фактором для прийняття кращих рішень. Почніть своє дослідження з пошуку книг, статей, курсів та отримання корисної інформації.
  • Майте відповідну підтримку (крім Вашого медичного працівника) від доули, чоловіка, матері чи друга. Знайдіть когось, хто добре знає процес пологів і може бути там, щоб постійно Вас підтримувати. Безумовно, вигідним є мати когось іншого, окрім родича чи друга, який може бути неупередженим і віддаленим від Вашої емоційної історії (наприклад, доула).
  • Доула забезпечує присутність, яка може усунути страх і допомогти розслабитися трохи більше. Коли матка скорочується, жінці потрібно максимально довіритися своєму тілу, дозволити йому працювати, але, на жаль, без підготовки частіше відбувається навпаки. Коли приходить хвиля відчуттів, більшість жінок відчувають страх, і тіло реагує – напружується, не дає матці органічно працювати, і від цього появляється біль.
  • Реалістичні очікування. Народження за своєю природою непередбачуване та унікальне. Нереалістичні сподівання або очікування того, що воно пройде саме так, як Ви зазначили у своєму «плані», може бути шляхом до незадовільного чи травматичного досвіду пологів.
  • Післяпологова депресія – справжня. Тому не бійтеся звертатися за допомогою, якщо відчуваєте, що вона Вам потрібна.

Матеріал підготувала Ольга Горбенко-Намік

Фото з архіву Валентини Рудюк