Людмила Хімейчук – лікар, к.мед.н., засновник бренду «DAYATA WAY» і водночас художниця, що малює цілющі картини для медитації. До Вашої уваги інтерв’ю з Людмилою про мистецтво, що зцілює і історію, що зв’язує нове мистецтво Даяти з нашими предками. «Все нове – то давно забуте старе, що повторюється в оновленому і трансформованому, відповідно до особливостей поточного періоду часу, варіантів».
Людмило Орестівно, Ви – лікар за освітою, науковець. Що привело Вас до таких творчих пошуків, з чого все почалось?
За освітою я лікар-дерматовенеролог, к.менд.н., працювала доцентом кафедри дерматології і венерології ІФНМУ, займалась науковою роботою. Але так сталося, що якось мені приснився сон, який змінив усе моє подальше життя. Уві сні я «почула» голос, який розповів мені, що я можу намалювати картину для лікування моєї мами. На той час у неї була глаукома і навіть повноцінне медикаментозне лікування не допомагало, зір стрімко знижувався. Я увесь час з жахом думала про те, що вона може скоро зовсім осліпнути. Уві сні прийшло розуміння, що якщо вона навчиться медитувати із цим зображенням, то руйнування зорового нерву можна буде зупинити і навіть дещо поліпшити зір. Наступного дня, коли я прокинулася, я увесь час бачила зображення тієї маминої картини перед очима і було просто непереборне бажання почати негайно малювати її. Ця картина і стала першою. Після цього постійно з’являлися і продовжують з’являтися нові і нові образи Даят, так вони називаються. Одночасно з образами приходить і розуміння, для чого кожна з картин призначена і їх назви.
Що означає назва «Даяти?»
Слово «Даяти» зі старослов’янської мови перекладається як «давати». Тобто вже в самій назві закодовано те сакральне значення, що ці зображення ресурсного характеру. Кожна з цих картин має свою енергетику. Енергія Даят допомагає гармонізації психологічного стану та покращенню фізичного стану в тих випадках, якщо проблеми, які турбують, викликані психосоматичними причинами. Допомагають також справлятись з депресивними станами. Є Даяти, які призначені для медитації з метою духовного розвитку.
Медитація з Даятами – це якийсь особливий процес?
На мою думку, медитація – це взагалі фізіологічний природний стан для людини. Потрібно просто дозволити собі згадати, що Ви це вмієте. Спочатку виберіть Даяту, на якій найбільше «зупиняється око». Спробуйте відчути, які емоції вона у Вас викликає. Сконцентруйтесь на них, спробуйте деякий час ні про що не думати. Інший варіант – при спогляданні Даяти спробуйте розфокусовувати зір і знову сфокусувати. Зверніть увагу, який фрагмент картини більше привертає Вашу увагу. Розглядайте його, міняючи фокус, і, головне, продовжуйте ні про що не думати. Не засмучуйтеся, якщо з першого разу у Вас не вийшло увійти до медитативного стану. Всьому свій час.
Ви, як медик, вважаєте що медитація з Даятами може повністю замінити ліки?
Ні, я так не вважаю. Якщо є якась серйозна проблема зі здоров’ям, то, звичайно, потрібно звернутись до лікарів за консультацією і, можливо, пройти курс лікування. Даяти, маючи гармонізуючий вплив на психіку, можуть суттєво покращити ефективність призначеного лікування. А якщо захворювання виникло у зв’язку з психосоматичним впливом на тіло, то допоможе усунути причину, що викликала захворювання і запобігти рецидиву. Це нагадує чимось те, як впливає на людей хороша класична музика. Є дослідження, що гармонійна музика, частіше за все класика, сприяє швидшому розвитку немовлят та одужанню важких хворих. Музика, картини – це все фізика, вібрації, що гармонійно впливають на людину через її настрій.
Медитувати можна з Даятами лише на картинах чи є ще якісь альтернативи?
Два роки тому мені спало на гадку, що якщо зображення картин нанести на тканину, то так як і вишиванки, зображення Даят на хустинах чи одязі допомагатимуть людям, сприяючи емоційній стабільності, даватимуть сили і впевненість в собі, своєрідний захист. Тоді вперше я зробила декілька принтів на шовку у вигляді хусток. Спочатку для себе. Але багато моїх друзів говорили про те, що теж хочуть мати такі хустки і наштовхнули мене на думку створити колекцію із зображеннями Даят. Ось так з’явилася ідея створити свій власний бренд – «DAYATA WAY». Так називається серія моїх Даят для духовного розвитку. Оскільки оригінали картин я продавати не планую, то для тих, хто хоче придбати якесь зображення, пропонуються шовкові копії зображень на підрамнику.
Даяти – це щось нове, навіяне сучасним мистецтвом, чи вони вже зустрічалися в історії людства?
Все нове – то давно забуте старе, що повторюється в оновленому і трансформованому, відповідно до особливостей поточного періоду часу, варіанті. Я чула, що століття тому картини для медитації, названі Даятами, були намальовані в Тибеті. Думаю, що вони відповідали своєму часу та звичаям Сходу. Наші предки у давні часи також володіли магічним зв’язком із Всесвітом та природою. Символами Сонця, квітів та орнаментами вони малювали свою долю, виписуючи таємничі древні знаки як заклинання, як обереги, як коди свого роду на предметах побуту та вишиванках. Сакральна геометрія захована у різних знаках. Це не просто кола, ромби, квіти, спіралі. Ці фігури створювались століттями як унікальні символи, що надавали сили для звершень, оберігали, сприяли добробуту та продовженню роду, об’єднували і згуртовували. Їх малювали на гербах та стягах як оберіг для свого народу та своїх земель, для єднання та вшанування своєї автентичності, своїх традицій.
Тобто гармонізуючий вплив знаків на Даятах може бути не тільки на окрему людину, але й на етнічні групи, нації та народи?
Звичайно. Адже доля людини залежить від менталітету, думок і вчинків людини. На Сході цей причинно-наслідковий зв’язок називають кармою. А карма народу відповідно залежатиме від сукупності менталітету представників цього народу. Якщо зображення сприяють духовному зросту окремих людей, то підвищення рівня менталітету більшості представників нації призведе до покращення її карми, а, значить, і поліпшить життя в країні, де вони живуть. Для прикладу розглянемо картину «Молитва за Україну», яку, власне, я і створювала з такою метою. Тут ми бачимо багато символів, об’єднаних однією ідеєю та тематикою, що при спогляданні виконуватимуть ту ж функцію, що візерунки на вишиванках, символи на гербах чи стягах.
Тризуб, зображений на картині, уособлює в собі могутність, силу, непоборність. Тризуб на картині вкритий подвійним шаром сусального золота для посилення енергій. Недарма в давні часи його зображали на монетах і печатках, на цеглі та кам’яних блоках, з яких будували палаци та церкви, на посуді, каблучках, медальйонах, зброї і на сторінках рукописів, він використовувався в українському фольклорі та церковній геральдиці.
Зірка Алатир червоного кольору – це прадавній символ присутності Бога, що уособлює могутність і невмирущість плодючої творчої сили життя. Алатир єднає нас із Всемогутнім Родом, своєю присутністю сприяє духовному і тілесному розвитку та добробуту. Алатир вважають козацькою зіркою, її використовували як оберіг і з цією метою зображали на козацьких прапорах. Також її зображення зустрічається часто в українських традиційних вишиванках, на сорочках та рушниках.
Берегиня – стилістичне зображення жінки з двома голубами в піднятих руках є символом добробуту, плодючості, добра та єднання з природою. Вишивали її на рушниках нитками червоного кольору як оберіг для захисту від всяких бід та для доброго здоров’я і продовження роду. Довкола Берегині хвилею зображено стрічку кольору неба та золотої пшениці, що символізує мирне небо й достаток і є кольорами українського прапору.
На картині зображено шість різновидів квітів та дубові листки. Люди століттями з великою шаною і повагою ставилися до дуба, він часто використовувався у геральдиці та емблематиці як символ сили, благородства, мудрості, відваги, слави, могутності та безсмертя. Його вишивали на чоловічих сорочках як оберіг для доброї долі та продовження роду. Три дубові листочки різного кольору, від зеленого до золотого, символізують різну зрілість і поступове набування досвіду та мудрості.
Зображення квітів з давніх-давен наші предки використовували у вишиванках для того, щоб енергетика квітів допомагала в різних сферах буття. Кожна квітка була окремим символом і мала своє важливе значення.
Цикорій символізує вірність, безумовну любов, турботу про близьких, тому його також часто вплітали в традиційний український вінок на свята.
Падуб у християнській традиції є «священним деревом», асоціюється з розп’яттям Христа і використовується як традиційна прикраса під час різдвяних свят на півдні. Символізує терпимість, толерантність, любов до ближнього, єднання з родиною та родом в більш широкому сенсі. Сприяє вихованню патріотизму та поваги до рідної мови, до культурного спадку народу.
Жасмин завжди символізував мудрість, толерантність, вміння йти на компроміси, чуттєвість. За деякими повір’ями, Жасмин вважають квіткою Діви Марії.
Синя Волошка є однією з дванадцяти квіток українського вінка. Вона символізує життя, молодість, красу, скромність, душевну чистоту і простоту, людяність. Ці ніжні сині квіти, як частина орнаменту, присутні в українських вишиванках, де їх зображали як оберіг від злих духів та лихої долі.
Календула допомагала людям навчитись розсудливості, позбутися лінощів та шкідливих звичок, також мала репутацію сильного засобу від поганого настрою. Вважалося, що від одного тільки споглядання Календули у людини проходить смуток і неспокій, з’являється бадьорість. За старих часів лікарі рекомендували вживати календулу в їжу людям, схильним до меланхолії.
Водяну лілію, як і її близьку родичку – квітку Лотоса, завжди шанували як священну квітку, пов’язану з духовним розвитком. Народжуючись в намулі, бутон водяної лілії долає товщу води, щоб розпуститись на світанку під першими променями сонця, а після заходу згортає пелюстки і занурюється в темну прохолодну глибину. Ця квітка символізує вічність: минуле, сьогодення і майбутнє. Адже водночас вона може мати насіння, цвіт та нерозквітлі бутони. Символізує своєчасність, витримку, цілеспрямованість та життєву силу, адже, потрапивши в несприятливий грунт, насіння може «проспати» півтора століття, щоб згодом дати життя новим прекрасним квітам. Образ водяної Лілії та Лотоса часто використовували для відображення етапів духовного зростання людини: невігластво, духовний пошук та просвітлення.
Стилізовані сонця золотистими та оранжевими контурними елементами є символами процвітання та добродайності природи.
Як кожен окремий інструмент в оркестрі, виконуючи свою партію, входить в резонанс, щоб разом дати життя чарівній симфонії, так синергія вібрацій символів та квітів, гармонійно поєднаних для однієї мети, потенціюють та посилюють дію один одного, передаючи людям свої найкращі вібрації, створюючи атмосферу для духовного розвитку та відчуття радості від життя.
Даяти – це не віра і не релігія, тому я ні в якому разі не закликаю Вас просто вірити в них. Я пропоную всього лише спробувати кожному і вже тоді скласти свою власну думку. Хай Даяти, створені з любов’ю, приносять Вам радість та хороший настрій!
Instagram: dayata_way