+38(050)6630132 businesswoman.if@gmail.com

Як ефективно боротися з лінню і перемогти

Як ефективно боротися з лінню і перемогти

Лінь – безперечно, неприємна штука. Одна справа, коли заслужено відпочиваєш після ударної праці (наприклад, генерального прибирання в квартирі), насолоджуєшся видом блискучої підлоги і хвалиш себе, шкодуючи гудячі руки-ноги. І зовсім інша справа, коли лежиш на дивані, тому що більше нічого не хочеш робити.  

Просто бездумно розглядаєш стелю або безцільно клацає по пульту від телевізора. І не отримуєш задоволення від «відпочинку». Тому що в глибині душі лаєш себе за лінь.Лінь… Вона практично завжди йде під руку з апатією. Така наша психологія. Що ж це за недуга? І як його вилікувати?

Шукаємо причини апатії та лінощівАпатія – це свого роду захисний механізм, що включає енергетично економний режим. Це як з електрикою: коли вона вимикається, запускається резервний генератор, який просто підтримує підприємство, поки лагодиться проводка.Лінь може бути симптомом того, що ми «перегоріли»:втомилися від щоденної рутини;хронічно не висипаємося;постійно перевтомлюємося на роботі;пережили емоційний стрес.Якщо зрозуміємо причину, будемо знати, як діяти. Можливо, потрібно взяти відпустку. Або просто дозволити собі гарненько виспатися.Взагалі хронічна втома — це справжня хвороба XXI століття. Ще одна поширена причина ліні і апатії – це відсутність мотивації:нерозуміння цілей;неотримання відчутного результату або винагороди за свою працю;відсутність доступних для огляду перспектив.Інтерес до того, що ми робимо – це наш «електричний струм». Якщо намагатися замінити його словом «треба», рано чи пізно з’являється туга, апатія і лінь.

Підвищуємо рівень мотивації. Коли не розумієш, куди йдеш і навіщо це потрібно, підсвідомість починає чинити опір і берегти резерви, які можуть знадобитися для більш серйозних справ. Тому дуже важливо сформулювати чітку мету. Мрії можна виразити візуально: знайти гарне фото із зображенням того, щоб хотілося отримати (машина, будинок, подорожі та ін) і помістити на видному місці. Добре, якщо є конкретний кумир, якого можна в чомусь наслідувати. Якщо немає такого прикладу, варто почитати історій про людей, які зуміли досягти того, про що ви мрієте. Вивчіть їх шлях, візьміть на замітку корисні прийоми і методи. І весь час нагадуйте собі: якщо їм вдалося, зможете і ви. Навіщо потрібно планування та тайм-менеджмент.

Складання плану – це упорядкування тих кроків, які потрібно зробити. Не можна з’їсти слона за один присід. Будь-яку велику справа ділять на безліч дрібних шматочків. Тільки так можна зробити свою мету реальною, такою, з якою не страшно залишити звичний спосіб життя. Наприклад, ви хочете оволодіти іноземною мовою, щоб не комплексувати у подорожах. Бажання “заговорити англійською” звучить як “з’їсти слона”. Куди конкретніше і зрозуміліше буде таке формулювання: вчити по п’ять нових слів (або по дві побутові фрази або по одному уроку з розмовного аудіокурсу) в день. Таку мету може поставити перед собою людина, що бажає за один рік отримати 1500 тисячі одиниць англійського словникового запасу (що вважається достатнім для спілкування на побутовому рівні).Далі знадобиться знайти час, який можна приділяти щоденній задачі. Якщо продовжити приклад з англійською, то досить приблизно по півгодини в день. Постало питання, де ж взяти ці самі 30 хвилин? 

Розпишіть докладно всі свої справи, які щодня робите. Ви здивуєтеся, як багато часу зазвичай займає перегляд телевізора або базікання по телефону. У звичайної людини це забирає 2-3 години щодня! Приділіть хоча б частину цього часу на здійснення мрії.Заощадити час допомагає і наведення порядку. І на робочому столі, і в квартирі, і в думках. Іноді ми й самі не розуміємо, як багато дорогоцінних хвилин втрачаємо на пошук потрібної речі в шафі, документа в ящику або спроби згадати щось важливе. Тут незамінні будуть органайзер і методи тайм-менеджменту.

Розпишіть докладний план і відзначайте на ньому свої кроки кожен день. Це послужить своєрідним навігатором, який не дасть збитися з шляху. Він буде наочно показувати точки, на якій ви вже знаходитеся і підвищувати віру. Порядок і послідовність – важливі інструменти у боротьбі з лінню.Батіг чи пряник?Про згубність слова «треба» ми вже говорили. Це батіг, яким ми намагаємося шмагати свою ліниву п’яту точку. Але ефект найчастіше все одно не радує.

Самовиховання багато в чому схоже з вихованням дітей. Деякі батьки, які хочуть, щоб підліток прибрав у кімнаті, вибирають «батіг». Вони кажуть: «ти повинен», «не наведеш порядок, не будеш грати на комп’ютері» і т. д. Діти можуть підкоритися, але зроблять все аби як. Тому що не розуміють, навіщо напружуватися.

Куди краще зацікавити. А для цього ефективніше використовувати «пряник»: похвалу, вдячність за допомогу, зайві обійми або поцілунок, а іноді і маленькі сюрпризи.

Дорослі – це теж діти, які хочуть отримувати за свою працю «цукерочку». Сама по собі мотивація заробити на машину або вивчити іноземну мову, безсумнівно, є великим «пряником». Але якщо шлях до мети дуже довгий, необхідно видавати собі і проміжні нагороди. Вивчили п’ять нових слів – похваліть себе від усієї душі і дозвольте подивитися улюблений серіал. Вдалося завершити черговий проект і заробити більше грошей – влаштуйте собі пікнік з друзями. Варіацій багато. Знайдіть ті важелі, які для вас особисто найбільш ефективні і (обов’язково!) позитивні.

Книги, які допоможуть у боротьбі з лінню. По собі знаю, що почати боротьбу з лінню буває дуже важко. Не вистачає натхнення, уяви і просто хороших порад, як краще всього це робити. На щастя, сьогодні є маса цікавих книг і навіть відео, в яких можна черпати наснагу нескінченно. Наприклад:«Виграй у долі в рулетку» Ігоря Вагіна. Тут по поличках розкладено та розглянуто причини нашої ліні або нерішучості, додаються історії реальних людей, які зуміли впоратися з апатією або страхами. «Тайм-драйв. Як встигати жити і працювати» Гліба Архангельського. Книга і про те, як взяти в їжакові рукавиці свій день на все життя. Це детальний розбір поняття ліні: її причин, методів самомотивації, а також рецепти, які допомагають позбутися від ліні. «10 заповідей успіху» Іцхака Пінтосевича. Книга рясніє цитатами відомих мудреців і успішних людей і має чіткий алгоритм, слідуючи якому, ви вже ніколи не зможете лежати без діла, ви будете сміливо рухатися вперед і рішуче діяти.Кілька надихаючих цитат великих людейЯкщо відчуваєте, що бойовий запал починає згасати, помістіть перед очима кілька цитат, які будуть «штовхати» зародки ліні.

По-справжньому «ледача» людина намагається зробити свою справу швидко і дуже якісно. Інакше їй доведеться починати все спочатку. (Н. Толстой). Злидні швидше за все наздожене повільна лінь. (Б. Франклін). Праця молодить душу, а лінь роз’їдає її, гірше іржі. (Ф. Рузвельт).

Джерело