+38(050)6630132 businesswoman.if@gmail.com

Як впоратися з хвилюванням перед публічним виступом?

Як впоратися з хвилюванням перед публічним виступом?

Вам належить виступати з промовою або концертним номером, а може, здавати усний іспит або захищати диплом? Хвилювання в таких випадках, зрозуміле, природне – та ось тільки не хочеться, щоб воно завадило добре виступити. 

Скажемо відразу, чого точно робити не треба – не треба вживати алкоголь, а наркотичні речовини тим більше. Нетвереза людина, звичайно, переживає менше, але сконцентруватися і виконати всі поставлені завдання їй складніше.

Пропонуємо деякі психологічні лайфхаки, як впоратися з хвилюванням, – не всі вони безпосередньо допомагають стати гарним промовцем, але спрацювати на надання впевненості можуть! Надіньте якусь свою «вдалу» річ – якщо не предмет одягу, то сережки, брошку, та хоч нижню білизну або гумку для волосся, – щось, у чому ви раніше вже успішно виступали, що асоціюється у вас з якимись особистими успіхами і хорошими подіями. Поговоріть з друзями, які вас підтримують. Навіть краще, якщо це буде балаканина на різні теми, щоб ви трохи менше думали про майбутній вихід на сцену. А ще друзі можуть розповісти історії про вдало здані іспити, раптово вдалі виступи і т. д. – такі розповіді можуть підбадьорити і додати впевненості в своїх силах. Послухайте музику, яка вас надихає (або заспокоює, судячи з настрою). Можливо, варто завести для себе окремий «бойовий» трек-лист, який будете слухати у всіх подібних випадках. Випийте кави або енергетик (не алкогольний!), якщо боїтеся, що вам завадять втома і сонливість. Мобілізувати ресурси організму заради важливої для вас події все-таки буває виправдано. З’їжте що-небудь смачне (тільки не переїдайте, мова йде про маленьку смакоту типу шоколадки – а ситним обідом винагородіть себе після). Повторювати текст промови (або матеріали до іспиту) безпосередньо перед тим, як виходити на сцену, звичайно, не шкідливо. У стані адреналінового сплеску, до речі, мозок може непогано «сфотографувати» інформацію, причому навіть ту, яку ви перегорнули мигцем. Цим пояснюються типові студентські історії, на кшталт «зайшов в аудиторію і витягнув саме той квиток, який переглядав перед дверима». Але справа в тому, що, швидше за все, ви будете до останнього думати, що все забули і зовсім нічого не знаєте – це звичайний ефект передекзаменаційного хвилювання. Так що якщо переглядання шпаргалок вам тільки додає нервів, можете цим не займатися – навряд чи ви вивчите щось зовсім нове в останні півгодини-годину. Добре, якщо ви точно знаєте, коли вам потрібно буде виступити, і можете розпланувати свій час на підготовку, прийти без запізнень, але і не зовсім рано. А якщо до виступу або захисту диплома залишається невизначений час, вам доводиться чекати, — то краще не «прокручувати» в сотий раз свій сценарій, а сісти читати художню книжку або залипнути в яку-небудь телефонну гру, щоб не додавати до хвилювання роздратування від тяжкого очікування.

Завдяки чому можна впоратися з хвилюванням, перебуваючи перед публікою? Як впоратися з хвилюванням перед іспитом, ви вже знаєте. А тепер трохи порад, що зробити для власного заспокоєння, вже перебуваючи перед публікою. Знайдіть в залі знайоме обличчя приємної вам людини і виступайте так, як ніби робите це персонально для неї. Багато людей з цією метою спеціально заздалегідь просять прийти на свій захід друзів. Якщо приємних вам знайомих серед публіки немає, то можете скористатися прийомом відсторонення – не намагайтеся розглядати окремі обличчя в залі, концентруватися на них і оцінювати їх реакцію, а уявіть зал як якусь розмиту картинку без конкретних персонажів. Виступайте так, ніби перед вами ліс, море або просто порожня кімната. У випадках, коли перед вами сидять люди, від яких зовсім абстрагуватися не виходить (наприклад, ви за столом навпроти викладача, або ж поруч з вами сидить журі) – концентруйтеся на дрібних неживих деталях. Розповідайте не злобному преподу – а ґудзику на піджаку цього препода. Не суворим тіткам з комісії – а папкам на столі перед ними…І звичайно, має значення практика – на першому курсі справлятися зі своїм хвилюванням перед іспитом ще проблематично, а до п’ятого це буде звичайною справою!