+38(050)6630132 businesswoman.if@gmail.com

Тетяна Ященко про імміграційні можливості для іноземних інвесторів в Україні

Тетяна Ященко про імміграційні можливості для іноземних інвесторів в Україні

Тетяна Ященко  – старший юрист EXPATRPO law firm. 

Україна постійно розвивається з великою кількістю можливостей для інвесторів у сільському господарстві, нерухомості, ІТ. Неефективна робота банків у частині кредитування малого та середнього бізнесу та малоефективна державна підтримка стимулюють звернення вітчизняних підприємців для отримання фінансової підтримки з-за кордону.

Останні реформи у сфері спрощення процедур реєстрації бізнесу, вимог до документів тощо спрямовані на те, аби зробити український ринок ще більш привабливим для іноземних інвесторів: було внесено зміни до корпоративного та валютного законодавства.

У свою чергу Україною було успішно імплементовано деякі-нормативно-правові акти, які захищають інтереси інвесторів: в українському законодавстві з’явились корпоративні угоди, визначено механізми реалізації прав мажоритарними власниками акцій, захисту прав міноритарних акціонерів, які найближчим часом матимуть позитивний ефект на концепцію корпоративного управління та структурування бізнесу.

Саме по собі створення компанії в Україні – не дуже складне питання з процедурної точки зору. Наразі для оформлення всіх необхідних документів та реєстрації компанії потрібно не більше 2-х робочих днів. Нещодавно набули чинності зміни до вітчизняного корпоративного законодавства, які дозволяють на власний розсуд власників бізнесу визначати порядок управління компанією, встановлювати особливі процедури прийняття рішень тощо. Інформація про юридичих осіб України є однією із найбільш відкритих у світі: онлайн доступ до відомостей, можливості запитів для пошуку за різними параметрами дозволяють перевіряти контрагентів та реальних власників бізнесу. Такі відомості досить легко контролювати та перевіряти. Відкритість і прозорість, безумовно, можна віднести до специфічних ознак ведення бізнесу в Україні.

Засновником компанії може бути приватна або юридична особа, але для отримання дозволу на проживання має вирішальне значення, якщо іноземний громадянин є акціонером або бенефіціаром української компанії. Для цієї категорії іноземних інвесторів були прийняті нові спеціальні правила – вони можуть подати заявку на отримання посвідки на тимчасове проживання в Україні на строк до 3 років (із правом продовження).

Уряд України також надав додатковий механізм для тимчасового перебування інвесторів в Україні: у разі, якщо розмір статутного капіталу юридичної особи, створеної іноземцем, становить 100 000 євро та більше, він може безпосередньо звернутися з проханням про тимчасове проживання в Україні. Таке положення дійсно забезпечує інтереси інвесторів і не вимагає офіційної зайнятості в Україні.

Чинне законодавство передбачає спеціальний (пільговий) механізм для залучення іноземних ІТ професіоналів: на відміну від багатьох інших, дозвіл на роботу можна отримати на три роки, так само як і посвідку на тимчасове проживання.

Саме сектор ІТ показує в Україні стабільне зростання: розробники програмного забезпечення знаходяться тут, у той час як основні замовники – за кордоном. Додаткова перевага – спрощена система оподаткування для підприємців і підприємств із порівняно невеликими обсягами доходів (до 5 мільйонів гривень на рік) також видається доволі привабливою для іноземних громадян – податок становить всього 5 %. А нещодавні роз’яснення Міністерства юстиції України наразі дозволяють реєструватися підприємцями іноземним громадянам, які не мають посвідок на тимчасове проживання. Особливо цікава така можливість для громадян тих країн, із якими Україна має угоди про усунення подвійного оподаткування.

Привабливим для інвестування також є ринок нерухомого майна. Сама процедура придбання нерухомості доволі проста, не вимагає отримання попередніх дозволів, погоджень, але у нерезидента має бути український податковий номер. Така особа має мати повний обсяг дієздатності, а під час укладання угоди нотаріус так само, як і у випадку із громадянами України, перевіряє цивільний стан нерезидента (одружений чи ні). На відміну від випадку із перевіркою цивільного стану громадян України, вітчизняні нотаріуси не мають доступу до відповідних  реєстрів іноземних країн, а тому є підстави для ствердження умовності такої перевірки. Також, у випадку участі нерезидента в угоді, нотаріус вимагатиме залучення дипломованого фахівця-перекладача, для забезпечення роз’яснення у повному обсязі змісту угоди, прав та обов’язків іноземному громадянину.

Сприятиме пришвидшенню грошового обігу і нещодавно прийнятий Закон України «Про валюту та валютні операції». Хоча його положення набудуть чинності лише у лютому 2019 року, вже можна впевнено стверджувати про послаблення валютного контролю у майбутньому, модернізацію інструментів і підходів регулятора відповідно до сучасних вимог і потреб бізнесу.

Останні зміни і проведені реформи в Україні свідчать про тенденцію спрощення умов ведення бізнесу в Україні, узаконенні інструментів більш гнучкого корпоративного управління, порівняно м’який податковий режим дозволяють розвивати та структурувати бізнес саме через юрисдикцію України. Високий рівень професійної освіти українців, підвищення популярності технічних спеціальностей дозволяють припускати, що саме технічні стартапи, разом із аграрним сектором, будуть основними рушійними силами Української економіки.