+38(050)6630132 businesswoman.if@gmail.com

Наталія Рябець: “Краще іноді падати, ніж ніколи не літати”

Наталія Рябець: “Краще іноді падати, ніж ніколи не літати”

Наталія Рябець, адвокат, засновник та директор юридичної фірми «Феміда та Лєкс» . 

Пані Наталіє, Ви є успішним адвокатом. Скажіть, в чому секрет Вашого успіху?

Успіх адвоката залежить від його ставлення до роботи. Особисто для мене ця формула містить наступні складові: професіоналізм, відповідальність, людяність і вміння знайти спільну мову з клієнтом. Я ніколи не починаю співпрацю, якщо не впевнена, що зможу на високому фаховому рівні надати клієнту  правову допомогу і максимально забезпечити той результат, якого він прагне. Коли ж я починаю працювати, інтереси мого клієнта є для мене найголовнішим пріоритетом. Навіть якщо я не завжди погоджуються з позицією свого клієнта, але я бачу, що вона лежить у правовій площині, я зроблю все від мене залежне, щоб втілити його побажання, допомогти реалізувати його прагнення і максимально захистити його права.

Тобто бачите в клієнті насамперед людину?

Звісно.  Стосовно людяності і вміння знайти спільну мову з клієнтом. Дуже часто клієнт в адвокатові хоче бачити перш за все підтримку, а не сухе юридичне консультування. Наприклад, нещодавно в кримінальному процесі працівники органів досудового розслідування переконували мого підзахисного, що я і ще два його адвокати  відмовились від його захисту і прийшли пропонували йому співпрацю зі слідством. Позиція мого клієнта була непохитною і базувалась на твердженні, що він ніколи не повірить в те, що його адвокати могли відмовитись від нього. Тому успішність вимірюється не тільки кількістю виграних справ, але і рівнем довіри до вас ваших клієнтів.

Ви пам’ятаєте свою найважчу справу чи проект?

Якщо відповідально підходити до своєї роботи, то легких справ не буває. Складність роботи адвоката полягає у двох складових: формально-юридичній і моральній відповідальності, яку ви на себе берете. Адже, коли люди звертаються до юриста, вони довіряють їм те, що в будь-якому суспільстві є важливими цінностями. Вони довіряють нам свою свободу, долю своїх близьких, кошти, майбутнє своєї родини і найголовніше – власні надії і мрії. Навіть коли ви надаєте послуги юридичного бізнес консалтингу, ви завжди розумієте, що в цієї компанії є власники, і від вашої кваліфікованості залежить успіх їхнього бізнесу і долі людей, які працюють у цій компанії.  Тому однаково важкими для мене були, наприклад,  і справа про встановлення опіки над дитиною і майном дитини, батьки якої померли, і поділ активів колишніх бізнес партнерів, які декілька десятиліть були друзями, і здійснення захисту в кримінальному процесі, коли ти об’єктивно розумієш, що повністю виправдати свого підзахисного не вдасться.

Справедливість буває в українських судах?

Дивлячись, що розуміти під словом справедливість. Справедливість як категорія моральної свідомості чи справедливість як категорія права?

Справедливість у людському розумінні.

На мою думку, в першу чергу  в судах повинен панувати закон і принцип верховенства права. На жаль, закон не завжди є справедливим з точки зору суспільної моралі. Ще в університеті майбутніх юристів навчають, пояснюючи один із основних принципів права: dura lex, sed lex. Суворий закон, але це закон, і його необхідно дотримуватись. Але, коли ми бачимо, що в наших судах досить часто не панує навіть закон, то про яку справедливість може йти мова?

Ваша самодостатність вроджена чи набута ?

Я думаю, що самодостатність може бути тільки набутою. В іншому разі її дуже важко відмежувати від необґрунтованої амбіційності. Самодостатність з’являється з досвідом і з усвідомленням рівня соціальної і моральної відповідальності, яка на вас покладена. Самодостатня людина завжди є надзвичайно самокритичною. В моїй професії це особливо важливо. Оскільки для того, щоб кваліфіковано надавати правову допомогу і захищати права і інтереси ваших клієнтів, ви самі повинні бути впевнені в собі і незалежні. Адже, коли ви вступаєте в будь-який процес, то повинні усвідомлювати, що дуже часто ви будете ходити по лезу між успіхом і поразкою.  І те, і інше ви повинні прийняти з гідністю. А це не завжди легко.

Ви вважаєте себе бізнес-вумен?

Я вважаю, що я тільки на першій сходинці до того, що стати насправді бізнес-вумен. Наразі я більше допомагаю втілювати бізнес проекти моїх клієнтів і отримую від цього величезне задоволення.

Чи є в професії юриста місце для благодійності?

Звісно є. Досить великий відсоток справ особисто я веду на благодійній основі, або ж сама інвестую чи допомагаю в пошуках інвесторів.  З абсолютно різних причин. Оскільки я ще відносно молодий фахівець, у багатьох справах можна отримати колосальний досвід, що є найважливішим капіталом адвоката. Іноді вирішую вести той чи інший проект, тому що надзвичайно захоплює сама ідея, і це також завжди має позитивний результат, адже завдяки моїм клієнтам і разом з ними я багатьом речам навчаюсь, в тому числі не юридичним. А іноді просто з людських якостей не можеш відмовити в наданні правової допомоги, коли бачиш, що її об’єктивно потребують, і не можуть собі її дозволити.

Чи берете Ви активну участь у громадському житті?

Намагаюсь. До прикладу,  є членом Спілки адвокатів України. Завжди, якщо є можливість, намагаюсь підтримувати соціальні проекти. Я є членом експертної ради Громадської організації «Жіноча ліга», яка прагне  допомогти жінкам у реалізації власного потенціалу і забезпеченні економічної стабільності.

Що б Ви порадили нашим читачам?

Ніколи не боятись мріяти і наполегливо працювати задля втілення своїх мрій. Особисто мене надихає афоризм Оскара Уайльда : «Краще іноді падати, ніж ніколи не літати».