+38(050)6630132 businesswoman.if@gmail.com

Короткий Віталій: Держава і бізнес – ненадійне партнерство

Короткий Віталій: Держава і бізнес – ненадійне партнерство

COO “Underdog” The UnLawyers

Короткий Віталій

“Ти можеш і не помітити, що в тебе все йде добре. Але податкова служба нагадає” П’єр Данінос.

Кожному підприємцю знайомі випадки, коли державні інституції стають на заваді налагодженій роботі бізнесу або не спроможні його захистити: свавілля контролюючих органів, бездіяльність правоохоронців та суду.

Саме тому марно вважати, що державні інституції зможуть захистити ваші інтереси від недобросовісних конкурентів, партнерів, контрагентів та навіть рейдерських угруповань. Тим більш, не потрібно чекати від влади допомоги, коли вона ж і є причиною ваших проблем (незаконні обшуки та податкові санкції, протиправні рішення судів та чиновників). В останньому випадку боротьба окремого підприємця з державою схожа на битву Давида та Голіафа.

Виникає питання, що робити в даній ситуації і що допоможе змусити державу бути партнером, а не конкурентом?

Ювал Ной Харарі в своєму “Людина розумна. Історія людства від минулого до майбутнього” вказував, що “Алжирцям вдалось перемогти (прим. Францію у війні 1954-1962 роках) тому, що їх підтримувала глобальна антиколоніальна мережа, а також тому, що вони зрозуміли, як можна скористатися світовими медіа – як і громадською думкою в самій Франції. Навіть супердержаву можна перемогти, якщо локальна боротьба стане справою глобальною”.

У протистоянні з державним беззаконням, перш за все, необхідно надати розголос протиправним діям та максимально привернути увагу до вашої проблеми. Не мовчіть, приверніть увагу до вашої ситуації сучасними медіа тенденціями (наприклад, курс до Європи), надайте вашій проблемі загальнодержавного значення та намагайтесь змусити високопосадовців відреагувати на ситуацію.

Показовим прикладом є кейс компанії “Нова пошта”. В березні 2018 року співвласник компанії В’ячеслав Клімов публічно сказав про незаконні дії Генеральної прокуратури, приправив це соціальною значимістю свого бізнесу (податки і робочі місця), а також звернув увагу на гостру тему інвестиційного клімату. Як результат, проблема набула державного значення (на сьогодні – це 1500 статей в ЗМІ, більш 50 тис. постів у Facebook різного формату) і на наступний день після обшуків Генеральний прокурор України Юрій Луценко повідомив про відсутність претензій до компанії.

Також слід констатувати, що сьогодні бізнес спільнота не готова відкрито заявляти про конфлікти із владою, консолідуватись для їх вирішення і публічно критикувати державні органи, які намагаються залишитись осторонь.

Влітку 2018 року, після проведення цілого ряду прес-конференцій з привернення уваги на рейдерство як явище, власниця заводу “Еконія” Ірина Варагаш змусила державу зробити кроки по захисту її бізнесу від рейдерської атаки.

Цей та інші приклади доводять, що публічність не означає виходу 1500 статей в ЗМІ, як було з “Нова пошта”. Так, у компанії “Електрум” було арештовано усі рахунки за клопотанням Генеральної прокуратури по надуманих фактах п’ятирічної давності.

Результат у виді скасування арешту судом у рекордні строки було досягнуто лише завдяки небайдужості доволі вузького кола представників бізнесу і незначної публічної активності власника компанії.

Сучасні технології та тенденції суспільства надають безмежний простір для захисту ваших інтересів, а тому потрібно діяти сміливо і рішуче. Наприклад, існує сервіс “скажи.ua”, який збирає повідомлення про протиправні дії органів державної влади і в статистиці формує їх антирейтинг.

Більш того, не потрібно чекати змін на краще, бізнес має єднатись для підтримки один одного і створення ефективних ресурсів реагування на протиправні дії.